Restrukturyzacja w praktyce – jak bronić się przed nadużyciami dłużników?

Wierzyciele powinni aktywnie uczestniczyć we wszczętych przez dłużników postępowaniach restrukturyzacyjnych. Przepisy przewidują środki, które mają na celu ochronę przysługujących im praw.

Publikacja: 30.08.2024 04:30

Restrukturyzacja w praktyce – jak bronić się przed nadużyciami dłużników?

Foto: Adobe Stock

Ze statystyk jasno wynika, że w Polsce przybywa postępowań restrukturyzacyjnych. Spośród wszystkich przewidzianych polskim prawem rodzajów takich postępowań, największym zainteresowaniem cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu – przede wszystkim z uwagi na minimum formalności w połączeniu z przysługującą dłużnikowi daleko idącą ochroną przed egzekucją. Większej liczbie postępowań towarzyszy również wzrost liczby nadużyć. Do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużników najczęściej motywuje perspektywa uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym lub redukcji zadłużenia, nawet jeśli obiektywnie nie ma szans na zatwierdzenie lub wykonanie postanowień układu. Poniżej wyjaśniamy jak wierzyciele mogą bronić się przed nadużyciami ze strony dłużników.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne