Aktualizacja: 08.10.2024 07:35 Publikacja: 13.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Motyw konfliktu międzyludzkiego jest częstym motywem literackim, który jest dobrym motorem napędowym fabuły. Co jednak sprawdza się w książkach, w toku działalności spółki może przynieść więcej strat, niż korzyści. Czym jest konflikt pomiędzy wspólnikami? Jak próbować skutecznie zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom oraz czy już w umowie spółki możliwe jest wprowadzenie rozwiązań, które zminimalizują eskalację konfliktu pomiędzy wspólnikami? Oczywiście, że tak dlatego warto spojrzeć w postanowienia umowy spółki i dostosować je do zmieniającego się otoczenia gospodarczego.
Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Zarządzanie fundacją rodzinną może zostać powierzone fundatorowi/beneficjentowi tej fundacji na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jak organy podatkowe interpretują takie rozwiązanie?
Po 600 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać mikro i małe firmy, które pozytywnie przeszły etap inkubacji w platformach startowych i teraz chcą zaistnieć na rynku.
Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Spółka może odliczyć od dochodu kwoty przekazywane na stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją emerytów i rencistów.
Krajowy podatek wyrównawczy to drugi filar, na którym opiera się mechanizm opodatkowania wyrównawczego mający już niedługo obowiązywać w polskim systemie podatkowym. Dla polskich spółek może to być filar kluczowy.
Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Jaką odpowiedzialność ponoszą członkowie zarządu oraz rady nadzorczej z tytułu szkody wyrządzonej spółce przez niedopełnienie ich obowiązków? Co zmieniła nowelizacja Kodeku spółek handlowych?
Można obalić domniemanie prawdziwości deklaratoryjnego wpisu do rejestru przedsiębiorców. Skarżący ma prawo przedstawić dowody mogące wskazywać na odmienne wnioski od tych wynikających z danych rejestrowych, co obliguje sąd do ich dokładnej analizy.
Transakcje dotyczące zakupu udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, szczególnie w przypadku transakcji o dużej wartości, mogą nieść za sobą istotne ryzyka prawne lub ekonomiczne, które obciążają przede wszystkim kupującego. Nieprawidłowości finansowe lub prawne mogą znacząco wpłynąć na rentowność inwestycji. Kupujący powinien zatem zadbać, aby umowa regulująca przeniesienie własności udziałów, poza podstawowymi zobowiązaniami stron, zawierała również dodatkowe klauzule umowne, których celem będzie ograniczenie ryzyka ekonomicznego i prawnego związanego z transakcją.
Szerokie uprawnienia rady nadzorczej sprawiają, że powołanie jej członków powinno nastąpić w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami prawa. Wadliwe powołanie może mieć daleko idące konsekwencje. Warto w tej kwestii być skrupulatnym.
W związku z unijną dyrektywą Women on Boards, polski ustawodawca pracuje nad wdrożeniem przepisów mających zapewnić odpowiedni parytet płci w zarządach i radach nadzorczych największych spółek giełdowych.
Brak szczegółowego rozbicia ceny nabycia nieruchomości na poszczególne składniki majątkowe nie zamyka drogi do wyodrębnienia, a następnie określenia wartości tych poszczególnych składników, które wpisują się w definicję środków trwałych.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Choć uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Na horyzoncie już niektórzy widzą obniżki stóp procentowych, które ponownie rozruszają rynek kredytowy i mieszkaniowy. Jak dotąd żaden kryzys powodujący spadek popytu nie trwał na tyle długo, by przełożyć się na cięcie cen przez deweloperów.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Troje mieszkańców obwodu połtawskiego zostało zatrzymanych w ramach działań prokuratury, która oskarża aresztowanych o wyłudzenie 1,25 mln dolarów od przedsiębiorcy z Połtawy.
Deputat to część wynagrodzenia za pracę które wypłacane jest w naturze. Jedną z jego najbardziej znanych form jest deputat węglowy. Wbrew pozorom, by go utrzymać, nie trzeba być koniecznie górnikiem. Często również deputat węglowy przybiera przyznawany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Jego wysokości powiązana jest wtedy z ceną węgla.
Skoda nie zrewolucjonizowała drugiej generacji modelu Kodiaq. Dlaczego? Bo niemal wszystko było w porządku i niewiele w tym aucie trzeba było zmieniać. I w ten oto sposób wyszedł najlepszy SUV jaki Czesi kiedykolwiek oferowali.
Miliarder, właściciel platformy X, a także dyrektor generalny Tesli i SpaceX, Elon Musk, ma w tygodniach poprzedzających wybory włączyć się osobiście w kampanię Donalda Trumpa, kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta - informuje "Politico".
Polska nie chce centralizacji unijnej polityki spójności. Również europejskie regiony są oburzone planem Ursuli von der Leyen. Obawiają się marginalizacji.
Rok temu krajowy rynek akcji nabrał wiatru w żagle, m.in. za sprawą oczekiwanych efektów zmian na scenie politycznej.
Analitycy biznesu poszukujący źródeł sukcesów firm doszli do wniosku, że podstawową wspólną cechą doskonałych firm jest zdolność do zarządzania wieloznacznością i paradoksem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas