Tylko sąd może unieważnić akcje w prostej spółce akcyjnej

Unieważnienie akcji w prostej spółce akcyjnej wymaga wniesienia powództwa do sądu, który aby zabezpieczyć interes spółki, może na czas trwania postępowania zawiesić akcjonariusza w wykonywaniu jego praw korporacyjnych.

Publikacja: 06.05.2025 05:30

Tylko sąd może unieważnić akcje w prostej spółce akcyjnej

Foto: Adobe Stock

Artykuł 30051 k.s.h. stanowi podstawę do unieważnienia akcji akcjonariusza prostej spółki akcyjnej (PSA), które nie są należycie opłacone. W odróżnieniu jednak od art. 331 k.s.h., który ma zastosowanie do akcji w spółce akcyjnej i przewiduje unieważnienie akcji przez zarząd, w przypadku PSA konieczne jest orzeczenie sądu.

Ma to związek z konstrukcją akcji w PSA – nie mają one określonej wartości nominalnej i nie stanowią części kapitału akcyjnego (art. 3002 § 3 k.s.h.). Ponadto w związku z możliwością wnoszenia przez akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wszelkich wkładów majątkowych, w tym także polegających na pracy lub świadczeniu usług, kwestia prawidłowego wykonania zobowiązania do ich wniesienia wymaga wszechstronnej, rzetelnej i obiektywnej oceny, która nie sprowadza się jedynie do kwestii rozliczeniowo-rozrachunkowych (art. 3002 § 3 k.s.h.). Taka ocena może być natomiast dokonana jedynie w postępowaniu sądowym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama