Nowe prawo holdingowe to zmiany w sukcesji firm rodzinnych

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Dotyczą one m.in. prawa holdingowego, regulującego relacje w grupie spółek, w której prawa udziałowe skupione są w spółce dominującej.

Publikacja: 22.09.2020 16:00

Nowe prawo holdingowe to zmiany w sukcesji firm rodzinnych

Foto: Adobe Stock

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że reguluje on relacje prywatnoprawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej, jak również wyposażenie rad nadzorczych w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego.

Proponowana zmiana nie oznacza wprowadzenia do obrotu nowych rozwiązań. Jej celem jest uporządkowanie istniejących relacji między podmiotami w grupie oraz podkreślenie i wzmocnienie charakteru funkcji, jaką sprawuje podmiot dominujący, zarządy realizujące strategię grupy i beneficjentów po stronie właścicieli oraz organ nadzoru.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama