Aktualizacja: 17.03.2020 12:40 Publikacja: 17.03.2020 16:30
Foto: Adobe Stock
W kwietniu 2019 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o zwolnienie dla firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Podatnika wyjaśniła, że na terenie strefy prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elementów napędowych.
Planuje przeprowadzić inwestycję, która ma zwiększyć moc produkcyjną przedsiębiorstwa działającego w SSE na podstawie wydanego wcześniej zezwolenia strefowego. Będzie to działalność tożsama przedmiotowo z obecną objętą zezwoleniem. Inwestycja będzie częściowo realizowana poza strefą, ale jedynie w zakresie parkingów, miejsc przeładunkowych i chodników. Firma zastrzegła, że cały proces produkcyjny umieszony będzie w całości na terenie SSE. Zapytała czy dla celów obliczenia dochodu zwolnionego uzyskanego z działalności strefowej może prowadzić jedną wspólną ewidencję? Czy w przypadku prowadzenia jednej wspólnej ewidencji w pierwszej kolejności będzie konsumowała zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT tj. wynikające z zezwolenia strefowego, a po jego wykorzystaniu zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT czyli to wynikające z decyzji o wsparciu wydanej na podstawie przepisów o wspieraniu nowych inwestycji?
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów. Dookreślenie tej wyceny powinno być zawarte w polityce rachunkowości z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości jako zasad nadrzędnych.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska” reguluje zasady ujmowania kosztów, przychodów oraz wyników finansowych w branży deweloperskiej. Jego stosowanie przynosi w praktyce wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.
Przychody z udzielania licencji na oprogramowanie są przychodami „pasywnymi”. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest zakres licencji, której spółka udziela na wytworzone przez siebie oprogramowanie.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas