Zwolnienie CIT: nie ma nakazu wyodrębniania dochodu

W przypadku uzyskania decyzji o wsparciu, zwolnieniu z CIT podlega cały dochód z działalności gospodarczej w niej określonej, do wysokości limitu przyznanej pomocy publicznej, a nie jedynie dochód ściśle związany z inwestycją, na którą uzyskano pomoc.

Publikacja: 17.03.2020 16:30

Zwolnienie CIT: nie ma nakazu wyodrębniania dochodu

Foto: Adobe Stock

W kwietniu 2019 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o zwolnienie dla firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Podatnika wyjaśniła, że na terenie strefy prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elementów napędowych.

Planuje przeprowadzić inwestycję, która ma zwiększyć moc produkcyjną przedsiębiorstwa działającego w SSE na podstawie wydanego wcześniej zezwolenia strefowego. Będzie to działalność tożsama przedmiotowo z obecną objętą zezwoleniem. Inwestycja będzie częściowo realizowana poza strefą, ale jedynie w zakresie parkingów, miejsc przeładunkowych i chodników. Firma zastrzegła, że cały proces produkcyjny umieszony będzie w całości na terenie SSE. Zapytała czy dla celów obliczenia dochodu zwolnionego uzyskanego z działalności strefowej może prowadzić jedną wspólną ewidencję? Czy w przypadku prowadzenia jednej wspólnej ewidencji w pierwszej kolejności będzie konsumowała zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT tj. wynikające z zezwolenia strefowego, a po jego wykorzystaniu zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT czyli to wynikające z decyzji o wsparciu wydanej na podstawie przepisów o wspieraniu nowych inwestycji?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm