Badania kliniczne a moment powstania obowiązku podatkowego VAT

Wymagalność podatku od towarów i usług w przypadku badań klinicznych prowadzonych w szpitalu następuje w dniu, w którym dana część usługi dla której określono zapłatę, zostanie wykonana.

Aktualizacja: 24.01.2021 07:16 Publikacja: 24.01.2021 00:01

Badania kliniczne a moment powstania obowiązku podatkowego VAT

Foto: Adobe Stock

Szpital (podatnik VAT czynny) prowadzi badania kliniczne, które mają na celu w szczególności weryfikację skuteczności i bezpieczeństwa stosowania nowego preparatu leczniczego, nowego wyrobu medycznego lub nowej procedury medycznej. Stronami umów o przeprowadzenie badania klinicznego są: szpital, sponsor (firma odpowiedzialna za podjęcie, prowadzenie i finansowanie badania klinicznego), główny badacz (lekarz posiadający właściwe kwalifikacje, doświadczenie i wiedzę, niezbędne do przeprowadzenia badania klinicznego).

Badanie kliniczne jest usługą długotrwałą, jej czas trwania nie jest precyzyjnie określony, przy czym badanie kliniczne może trwać od roku do nawet kilkunastu lat. Stąd strony ustaliły w umowie, że usługa będzie przyjmowana częściowo aż do zakończenia badań klinicznych. Zgodnie z umową usługi są przyjmowane i rozliczane finansowego za okresy 3 miesięczne. Główny badacz i szpital mają przeprowadzić badania na podstawie protokołu (instrukcji) badania klinicznego. W wyniku przeprowadzonego badania gromadzone są dane o charakterze medycznym (m.in. wyniki badań diagnostycznych), populacyjnym (m.in. dane epidemiologiczne), statystycznym (np. dane demograficzne), ekonomicznym (np. koszt udzielanych świadczeń). Wysokość wynagrodzenia należnego szpitalowi za wykonane badanie kliniczne uzależniona jest, m.in. od liczby pacjentów i odbytych przez nich wizyt. Główny badacz na bieżąco, po każdej wizycie pacjenta, przesyła sponsorowi wyniki badania, uzupełniając formularz – raport. Sponsor weryfikuje przeprowadzone badania pod kątem prawidłowości ich wykonania zgodnie z procedurami. Tylko prawidłowe zweryfikowane i zatwierdzone przez sponsora badania kliniczne procedury stanowią podstawę do ustalenia wynagrodzenia dla szpitala i głównego badacza. Wynagrodzenie jest ustalane i płatne z dołu w okresach trzymiesięcznych (okres rozliczeniowy), w terminie 30 dni od daty otrzymania przez sponsora faktury wystawionej przez szpital. Po akceptacji zestawienia przez głównego badacza szpital dokonuje finalnego zatwierdzenia zestawienia jako podstawy do wyliczenia należnego wynagrodzenia i wystawienia faktury. W jakim terminie należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych badań klinicznych?– pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń