Kiedy można nałożyć dodatkową sankcję VAT

Na podatnika – osobę fizyczną, który w korekcie deklaracji, nie uwzględniał ustaleń kontroli nie można nałożyć dodatkowej sankcji VAT, bo potencjalnie nadal podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Ale już tak, gdy korekta wypełnia zalecenia.

Aktualizacja: 19.09.2020 09:47 Publikacja: 19.09.2020 00:01

Kiedy można nałożyć dodatkową sankcję VAT

Foto: Adobe Stock

Inaczej jednak zdaniem WSA wygląda sytuacja osób fizycznych, które złożyły skuteczną korektę. Bo w świetle art. 16a kks, nie ponoszą (nie podlegają) one odpowiedzialności za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe. Skutkiem nie podlegania tej odpowiedzialności jest zaś w ocenie sądu możliwość ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Spór w sprawie zaczął się w 2018 r. kiedy fiskus określił podatnikowi wysokość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za luty i marzec 2017 r., a przy okazji ustalił też dodatkowe zobowiązanie czyli tzw. sankcję VAT w wysokości 30 proc. kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia