CIT a kapitał własny spółki z osobowością prawną: nie ma jasnych reguł, nie będzie podatku

Podatkowe konsekwencje połączenia spółki kapitałowej ze osobową należy ustalać w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, których istotą jest brak opodatkowania kapitałów własnych spółki posiadającej osobowość prawną.

Publikacja: 25.08.2020 16:15

CIT a kapitał własny spółki z osobowością prawną: nie ma jasnych reguł, nie będzie podatku

Foto: Adobe Stock

W czerwcu 2016 r. spółka z o.o. złożyła wniosek o interpretację w zakresie skutków podatkowych połączenia spółki osobowej z kapitałową. Wyjaśniła, że planuje połączenie ze spółką osobową – jawną lub spółką komandytową przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h czyli przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W wyniku tego część majątku przejmowanej spółki osobowej zostanie przekazana na jej kapitał zapasowy/rezerwowy. Spółka osobowa zostanie zaś rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm