Użyczenie samochodu firmie szwagra nie uchroniło przed karą - wyrok WSA

Niefrasobliwe działanie małżonka związane z nieformalnym przekazaniem środka transportu należącego do firmy żony podmiotowi trzeciemu, nie mieści się w przyczynach wyłączających odpowiedzialność przewoźnika.

Aktualizacja: 10.05.2020 11:40 Publikacja: 10.05.2020 00:01

Użyczenie samochodu firmie szwagra nie uchroniło przed karą - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył na właścicielkę firmy transportowej karę w wysokości 2 tys. zł. Powodem była kontrola drogowa przeprowadzona przez funkcjonariuszy policji. W jej trakcie ustalono, że kierowca poruszający się samochodem należącym do przedsiębiorstwa nie posiada ważnego orzeczenia lekarskiego oraz orzeczenia psychologicznego o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Jak podkreślono, przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić tylko takiego kierowcę, który nie ma przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. W tym przypadku, osobą odpowiedzialną tj. wykonującą czynności związane z przewozem drogowym była Małgorzata K., prowadząca przedsiębiorstwo T. M. K., gdyż kierowca wykonywał przewóz pojazdem należącym do jej przedsiębiorstwa i przewoził ładunek, którego odbiorcą było wskazane przedsiębiorstwo.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia