Księgowanie koncesji uzyskanej na wydobycie kopalin

Wydatki ponoszone w związku z opłatami poniesionymi na otrzymanie administracyjnego zezwolenia bilansowo zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych podlegające amortyzacji.

Publikacja: 28.04.2020 16:45

Księgowanie koncesji uzyskanej na wydobycie kopalin

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 37 ust. 1 prawa przedsiębiorców, koncesja stanowi środek o charakterze reglamentacyjnym w formie aktu administracyjnego przyznawanego przez organ koncesyjny, upoważniającego do wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinach mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Przedmiotem koncesji może być wydobycie kopalin (art. 21 ust. 1 pkt 2 prawa geologicznego i górniczego). Koncesja na wydobycie kopalin udzielana jest przez ministra właściwego do spraw środowiska (względnie starostę) na czas oznaczony (nie krótszy niż trzy lata i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji na krótszy okres).

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA