Wyłączenie możliwości stosowania klauzuli nadużycia prawa - wyrok SN

Przepis art. 5 Kodeksu cywilnego dotyczący bezprawnego użytku z prawa podmiotowego może być stosowany jedynie, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu zagrożonego wykonywaniem prawa podmiotowego. Wskazuje on, że „nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony".

Publikacja: 17.11.2019 00:01

Wyłączenie możliwości stosowania klauzuli nadużycia prawa - wyrok SN

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 342/17 z 1 grudnia 2017 r.

Powódka wraz z mężem zakupiła od pozwanego samochód osobowy, który został przekazany wraz z kompletem kluczyków, dokumentem ubezpieczenia oraz fakturą (wypełnioną w języku francuskim). Z kolei mąż powódki tytułem zapłaty przekazał pozwanemu kwotę 62 000 zł. 27 lutego 2007 r. doszło do zatrzymania pojazdu przez prokuraturę w związku z podejrzeniem, że samochód zakupiony przez powódkę pochodzi z kradzieży. W związku z wadą prawną samochodu, Powódka w dniu 16 października 2008 r. złożyła pozwanemu oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży, jednocześnie wzywając pozwanego do zwrotu ceny nabycia pojazdu. Pozwany wskazał jednak, że nie był on stroną umowy sprzedaży oraz, że umowa sprzedaży w ogóle nie istnieje i odmówił zapłaty ww. kwoty na rzecz strony powodowej.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo