Kto zapłacił za błędy systemu e-sprawozdań

Gdyby ktoś pokusił się o przygotowanie rankingu największych problemów, z jakimi w tym roku zmagały się spółki oraz księgowi przy sporządzaniu i przesyłaniu elektronicznych sprawozdań, to jego niekwestionowanym zwycięzcą zostałyby trudności związane z ich podpisaniem – twierdzą zgodnie księgowi i producenci oprogramowania.

Publikacja: 05.11.2019 17:45

Kto zapłacił za błędy systemu e-sprawozdań

Foto: Adobe Stock

Od 1 października 2018 r. wszystkie podmioty zobowiązane są do sporządzania sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności w wersji elektronicznej, a podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) sprawozdania finansowe w strukturze logicznej w pliku xml (czyli zaawansowanej formie pliku tekstowego). Po jego zatwierdzeniu muszą wysłać go za pośrednictwem portalu e-KRS, a jednostki niezarejestrowane w KRS zobowiązane są wysłać dokumenty bezpośrednio do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych. W tym roku przedsiębiorcy robili to w takiej formie po raz pierwszy, gdyż do tej pory sprawozdanie finansowe sporządzane i podpisywane było w wersji papierowej, a do KRS trafiało zeskanowane, w postaci pliku pdf.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo