Fuzje i przejęcia: jakie zgody korporacyjne mogą być potrzebne

Transakcje zbiorczo określane mianem fuzje i przejęcia (mergers and acquisitions, w skrócie M&A), mogą przybrać szereg różnych, rozłożonych w czasie działań, których efektem, ogólnie mówiąc, jest przejęcie przez nowy podmiot innej firmy lub reorganizacja prowadzonej przez tę firmę działalności.

Publikacja: 19.09.2019 18:00

Fuzje i przejęcia: jakie zgody korporacyjne mogą być potrzebne

Foto: Adobe Stock

Przeprowadzany proces fuzji czy też przejęcia składa się najczęściej z kilku etapów. Co do zasady na etapie zawierania kluczowej umowy w ramach transakcji M&A bądź umowy przedwstępnej pojawia się, w zależności od rodzaju transakcji, konieczność uzyskania niezbędnych zgód, przewidzianych w przepisach prawa lub treści umów spółek uczestniczących w procesie M&A. Istotne znaczenie mogą mieć także inne porozumienia, umowy zawarte bezpośrednio między wspólnikami podmiotów uczestniczących w transakcji. Ustalenie rodzaju i zakresu zgód, jakie są potrzebne do dokonania transakcji, następuje najczęściej na etapie badania przez nabywcę przedmiotu transakcji – tzw. due diligence. Etapu tego nie należy bagatelizować, gdyż transakcja dokonana bez wymaganej zgody może przykładowo zostać uznana za nieważną lub bezskuteczną względem spółki lub wspólników.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak uniknąć pułapek podczas składania wniosków o finansowanie?
Biznes
Lokal zniszczyła powódź. Co z umową najmu?
Biznes
Leasing pojazdu przy zakończeniu działalności gospodarczej
Biznes
Psychologia przyda się w biznesie
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Biznes
Dlaczego nie należy się obawiać sygnalistów?