TSUE aktualizuje pojęcia, by ochrona prawnoautorska nie była iluzoryczna

Kwestie krajowej swobody w procesie harmonizacji prawa europejskiego, wzajemnego stosunku źródeł regulacji praw autorskich na poziomie Unii Europejskiej, zakresu prerogatyw restrykcyjnych zastrzeżonych dla państw członkowskich znalazły się wśród problemów, do których odniósł się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-516/17 z 29 lipca 2019 r.

Publikacja: 19.12.2019 16:00

TSUE aktualizuje pojęcia, by ochrona prawnoautorska nie była iluzoryczna

Foto: Adobe Stock

Niemiecki polityk Volker Beck był autorem manuskryptu z dziedziny polityki karnej, opublikowanego pod pseudonimem w 1988 r. W trakcie publikacji wydawca zmienił tytuł manuskryptu oraz skrócił jedno zdanie. Autor wniósł na to działanie skargę do wydawcy i bezskutecznie żądał od niego wyraźnego wskazania tej okoliczności przy publikacji. W kolejnych latach V. Beck wielokrotnie odcinał się od publikacji, mówiąc, że znaczenie jego manuskryptu zostało zmienione przez wydawcę. W 2013 r. Volker Beck zamieścił wspomniany manuskrypt na swojej stronie internetowej wskazując, że „[publikacja] niniejszego tekstu nie była autoryzowana i została zafałszowana przez wydawcę wskutek swobodnej redakcji w podtytule i częściach tekstu".

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Polska zrobiła krok w kierunku ESG. Ale to nie koniec drogi
Biznes
Umorzenie pożyczki udzielonej przez wspólnika sp. z o.o. – skutki w CIT
Biznes
Uwaga! Rewolucja w umowach prawnoautorskich
Biznes
Bezemisyjne połączenia spółek sióstr kłopotliwe dla podatników
Biznes
Cyberbezpieczeństwo i Przemysł 4.0 – na czym polega transformacja bezpieczeństwa