Z cyklicznej publikacji „Handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi”, przygotowywanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów wynika, że wartość eksportu z Polski artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku wyniosła 34 629 mln euro (co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 161 mld 69 mln zł). W porównaniu z takim samym okresem ubiegło roku to więcej o 26,8 proc. Choć rośnie wartość, to jednocześnie spada ilościowa sprzedaż za granicę wielu produktów.
Polskie hity
Polskim hitem eksportowym jest aktualnie masło oraz inne tłuszcze otrzymywane z mleka, których wartość sprzedaży za granicę od stycznia do września br., w ujęciu rok do roku, wzrosła o 152 proc., a wolumenu o 57 proc.
Na drugim miejscu plasuje się mięso drobiowe, które w opisywanym okresie dla wartości odnotowało wzrost rzędu 60,7 proc., a dla wolumenu o 8,8 proc.
Na trzecim miejscu znajduje się zagęszczone mleko i śmietana, gdzie wzrost odpowiednio wyniósł 63 proc oraz 8 proc.
Czwartym hitem eksportowym jest mięso przetworzone (łącznie mięso wieprzowe, wołowe, drobiowe), które od początku tego roku, miesiąc w miesiąc, w porównaniu z takim samym okresem, odnotowywało wzrosty. Na koniec września br., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wartość sprzedaży za granicę była większa o 35 proc, a ilościowo o 13,8 proc.
Wzrost wartości a spadki w wolumenie
Ilościowo sprzedaż za granicę mięsa wołowego oraz surowego mleka i śmietany w okresie od stycznia do września 2022 roku była niższa, odpowiednio o 4,6 proc i o 6 proc mniej. Należy podkreślić, że obie te kategorie artykułów rolno-spożywczych każdego miesiąca, w ujęciu rok do roku, odnotowują spadki. Z kolei w opisywanym okresie rośnie wartościowo sprzedaż odpowiednio o 35 proc oraz o 38 proc.
Wrzesień br. jest drugim w tym roku miesiącem (pierwszym był sierpień bieżącego roku), gdzie wartość eksportu wieprzowiny w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku wzrosła. Dla okresu styczeń-wrzesień było to więcej o 3,8 proc. Z kolei ilościowa sprzedaż miesiąc do miesiąca spada. Dla września w ujęciu rok do roku było to mniej aż o 14 proc.
Zmiana w trendzie widoczna jest dla pszenicy. Jak wynika z danych przedstawionych przez resort rolnictwa we wrześniu (już czwarty raz w tym roku) odnotowano wzrost wartości sprzedaży. Dla okresu styczeń-wrzesień 2022, w ujęciu rok do roku, było to więcej o 47 proc. Z kolei ilościowa sprzedaż w omawianym okresie była mniejsza rok do roku o 11 proc.
Problemowe jabłka
Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że polskie jabłka nie cieszą się wzięciem na zagranicznych rynkach. Od stycznia do września br., w ujęciu rok do roku, widoczny jest spadek zarówno dla wartości sprzedaży za granicę, jak i dla ilości, który dla okresu styczeń-wrzesień wyniósł odpowiednio: -21 proc oraz -25 proc.
Polskie jabłka, choć doskonałej jakości to niestety cieszą się coraz mniejszym wzięciem na zagranicznych rynkach.