Nowe obowiązki dotyczące udostępniania niektórych towarów i produktów

Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010, potocznie nazywane rozporządzeniem w sprawie wylesiania lub rozporządzeniem EUDR, miały zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2024 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw, a w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw od 30 czerwca 2025 r. Okazuje się jednak, że na skutek komunikatu Komisji Europejskiej z 2 października 2024 r. przepisy te mogą wejść w życie rok później. Potwierdził to Parlament Europejski w połowie grudnia 2024 r.

Publikacja: 27.02.2025 15:42

Nowe obowiązki dotyczące udostępniania niektórych towarów i produktów

Foto: Bloomberg

Cel: walka z wylesianiem i degradacją

Rozporządzenie EUDR ma na celu wspieranie walki z wylesianiem i degradacją lasów. Przedmiotem rozporządzenia są przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku unijnym, a także wywozu z Unii wskazanych w jego treści produktów. Jednak, wbrew błędnemu przekonaniu, rozporządzenie nie będzie obowiązywać wyłącznie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli czy innych wyrobów drewnianych i drewnopochodnych, tylko wszystkich przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją i przywozem określonych w EUDR towarów. Rozporządzenie posługuje się pojęciami odnośnych towarów i odnośnych produktów. Zamknięty katalog odnośnych towarów znalazł się w art. 1 rozporządzenia. Są to: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno. Odnośne produkty to artykuły, które – zgodnie z definicją – zawierają odnośne towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu i które zostały wymienione w załączniku nr 1 rozporządzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Jak zadbać o potrzeby różnych grup i wzmacniać potencjał firmy
ESG w praktyce
Rola nieruchomości w budowaniu społecznego kapitału
ESG w praktyce
Zrównoważony rozwój jako dźwignia wartości przedsiębiorstwa
ESG w praktyce
Weryfikowalność sprawozdań. Ujawnienia związane z ESRS S1 – S4
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ESG w praktyce
(Nie)stabilny system raportowania zrównoważonego rozwoju