Aktualizacja: 30.04.2025 19:22 Publikacja: 27.03.2025 12:48
Foto: Adobe Stock
Aby ten cel został osiągnięty, potrzebne jest również istotne zaangażowanie sektora prywatnego. Ujednolicenie standardów raportowania ESG pozwoli na określenie, czy przedsiębiorstwo jest środowiskowo zrównoważone. Niewątpliwie jest to zagadnienie bez precedensu w Unii Europejskiej, a zmiany narzucone przepisami, w tym dyrektywą 2013/34/UE zmienioną na mocy CSRD, są postawione – dla odbiorcy – wymagająco.
Branża ochrony zdrowia, w tym farmaceutyczna i biotechnologiczna, odgrywa istotną rolę w zakresie innowacji, które przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczeństw na świecie. Z drugiej jednak strony, według raportu Healthcare Without Harm and ARUP (2019) ślad węglowy w branży ochrony zdrowia wynosi 4,4 proc. całkowitych globalnych emisji, co stanowi ekwiwalent 2 gigaton dwutlenku węgla, w związku z czym globalny ślad klimatyczny opieki zdrowotnej jest równoważny rocznym emisjom gazów cieplarnianych z 514 elektrowni węglowych, co z pewnością nie poprawia standardu życia.
Sektor nieruchomości odpowiada za 40 proc. globalnego zużycia energii i 38 proc. emisji CO₂. W dążeniu do neutra...
Współczesny biznes stoi przed wyzwaniem dekarbonizacji. Wzrost świadomości ekologicznej konsumentów, presja regu...
Wdrożenie obligatoryjnego raportowania do unijnej bazy danych (Union Database – UDB), zgodnie z wymogami dyrekty...
Świat finansów przechodzi fundamentalną metamorfozę, gdzie technologia staje się siłą napędową odpowiedzialnego...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Każdy podmiot ekonomiczny jest nie tylko umiejscowiony w konkretnej przestrzeni geograficznej, ale przede wszyst...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas