Wyzwania ESG w sektorze zdrowia

Unia Europejska postawiła za cel budowę zrównoważonej gospodarki, która nie oddziałuje negatywnie na środowisko.

Publikacja: 27.03.2025 12:48

Wyzwania ESG w sektorze zdrowia

Foto: Adobe Stock

 Aby ten cel został osiągnięty, potrzebne jest również istotne zaangażowanie sektora prywatnego. Ujednolicenie standardów raportowania ESG pozwoli na określenie, czy przedsiębiorstwo jest środowiskowo zrównoważone. Niewątpliwie jest to zagadnienie bez precedensu w Unii Europejskiej, a zmiany narzucone przepisami, w tym dyrektywą 2013/34/UE zmienioną na mocy CSRD, są postawione – dla odbiorcy – wymagająco.

Branża ochrony zdrowia, w tym farmaceutyczna i biotechnologiczna, odgrywa istotną rolę w zakresie innowacji, które przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczeństw na świecie. Z drugiej jednak strony, według raportu Healthcare Without Harm and ARUP (2019) ślad węglowy w branży ochrony zdrowia wynosi 4,4 proc. całkowitych globalnych emisji, co stanowi ekwiwalent 2 gigaton dwutlenku węgla, w związku z czym globalny ślad klimatyczny opieki zdrowotnej jest równoważny rocznym emisjom gazów cieplarnianych z 514 elektrowni węglowych, co z pewnością nie poprawia standardu życia.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Zielone umowy najmu. Plan dla najemców i zarządców
ESG w praktyce
Ślad węglowy produktu
ESG w praktyce
Wyzwania technologiczne. Raportowanie do UDB w kontekście RED
ESG w praktyce
AI jako sumienie współczesnych finansów?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ESG w praktyce
Jak budować trwałe relacje. Skutki działania firm a lokalne społeczności