Aktualizacja: 09.11.2024 20:34 Publikacja: 31.12.2022 00:48
Foto: Adobe Stock
GUS udostępnił dane o syntetycznym wskaźniku koniuktury wśród przedsiębiorców, w grudniu osiągnął on poziom 90,9 pkt, czyli najwyższego od sierpnia tego roku kiedy wynosił 89,5 pkt. Oznacza to polepszenie nastrojów prowadzących firmy, jednak wynik poniżej 100 pkt oznacza wartość poniżej długoterminowej średniej.
Każdy z wyróżnionych przez GUS sektorów, tj. przemysł przetwórczy, budownictwo, handel oraz usługi zanotowały poprawę nastrojów, najlepiej sytuacja kształtuje się w przetwórstwie. Do zwyżki SI (syntetycznego wskaźnika koniunktury) przyczynił się wzrost składowej wyprzedzającej, odzwierciedlającej oczekiwania firm. Natomiast składowa bieżąca, wyrażająca ocenę obecnej kondycji przedsiębiorstw i ich otoczenia, nieznacznie zmalała. Widoczna jest przewaga pesymizmu nad optymizmem.
Ani polska ustawa, ani unijne rozporządzenie nie wyeliminują ryzyk charakterystycznych dla rynku kryptoaktywów – podkreśla Zbigniew Wiliński, dyrektor departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
„To jeden z najgorszych odczytów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy” – twierdzą ekonomiści komentujący dane GUS na temat wrześniowych wyników sprzedaży detalicznej. Spadek o 3 proc. rok do roku jest ich zdaniem wartością niespotykaną od czasu pierwszej fali pandemii COVID-19.
Niektóre sklepy z odzieżą i obuwiem radzą sobie lepiej niż przed rokiem, ale np. firmy sprzedające galanterię skórzaną mówią o spadku przychodów z powodu zbyt ciepłej jesieni.
Przepisy o dematerializacji akcji zostaną doszczegółowione. Ale rodzą też pytania o skutki zmian.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Z początkiem przyszłego roku zdrożeją samochody benzynowe i diesle z powodu surowszych regulacji dotyczących emisji CO2. Producenci będą starali się zmotywować klientów do wyboru aut elektrycznych, których sprzedaż spada.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Nadawcy narzekają na bark wolnych samochodów. Giełda ładunków Timocom przewiduje także wzrost stawek. Jednak nie publikuje prognoz na pierwszy kwartał, który historycznie rzecz biorąc jest najsłabszy.
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Na polskim rynku nieustannie maleje popyt na samochody ciężarowe. Spadki jednak tracą dynamikę.
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Niski popyt osłabionej unijnej gospodarki powoduje, że ceny usług transportu drogowego maleją mimo rosnących kosztów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas