Aktualizacja: 08.12.2024 22:20 Publikacja: 30.01.2023 16:32
Foto: Adobe Stock
Jednocześnie zakończono prowadzenie działalności 193 tysięcy przedsiębiorstw. To najwięcej złożonych wniosków w zakresie zawieszenie oraz zakończenia działalności od 2013 i 2014 roku, kiedy liczby były wysokie, jednak nie mogły równać się ubiegłym rokiem - było to odpowiednio 235,6 tys. oraz 208,2 tys.
Każdy kolejny miesiąc 2022 roku przynosił więcej złożonych wniosków niż ten sam okres roku 2021, wyjątkiem był grudzień - w 2021 roku przedsiębiorcy obawiali się bałaganu i niejasności związanych z wchodzącym w życie Polskim Ładem, złożono wówczas 42,4 tys. wniosków o zawieszenie lub zakończenie prowadzenia firmy, w 2022 r. było to "jedynie" 39,6 tys.
Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów wskazują, że zadłużenie branży przemysłowej wynosi już 1,19 mld zł, a jednocześnie 370 mln zł to pieniądze zamrożone w niezapłaconych przez ich kontrahentów fakturach.
Firmy rodzinne są bardziej stabilne, mają wyższą stopę zwrotu i są postrzegane jako odporne na kryzysy i zawirowania rynku. Lepiej radzą sobie także na giełdzie.
Ceny detaliczne najtańszego z paliw odczuwalnie rosną – twierdzą analitycy z e-petrol.pl. W ubiegłym tygodniu poszły w górę skokowo: aż o 8 groszy w ujęciu tydzień do tygodnia. A to nie była ostatnia podwyżka.
Planowane podwyżki akcyzy na alkohol budzą coraz większe obawy wśród ekspertów i konsumentów. Choć rząd uzasadnia je dbałością o zdrowie i koniecznością zmniejszenia spożycia alkoholu, w rzeczywistości dąży do zwiększenia dochodów budżetowych. Wzrost cen legalnych napojów prowadzi z jednej strony do rozkwitu szarej strefy alkoholi, z drugiej zaś zaburza konkurencyjność krajowego rynku względem sąsiadujących z Polską krajów UE, gdzie już obecnie, dzięki niższym podatkom, ceny piwa oraz innych alkoholi są niższe niż w Polsce. Wbrew rozpowszechnianym opiniom, konsumpcja alkoholu w Polsce spada, osiągając w 2023 roku najniższy poziom od 17 lat. Dzieje się tak, przede wszystkim, w wyniku kurczenia się rynku piwa, którego spożycie na jednego mieszkańca spadło od 2018 roku o ponad 13%. Patrząc na długoterminowe trendy w konsumpcji – spadający rynek piwa i umacniający się rynek mocnych alkoholi - rodzą się pytania o sensowność podejmowanych działań.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Notowania gazu ziemnego na europejskich giełdach osiągnęły najwyższe poziomy od roku i są już dwukrotnie wyższe, niż były wiosną. Co jest przyczyną rosnących cen błękitnego paliwa?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Duża dysproporcja w poziomie obciążeń pomiędzy działalnością a umową o pracę sprawia, że ludzie są wypychani na samozatrudnienie, tracąc tym samym m.in. ochronę przed zwolnieniem tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych.
W najbliższych tygodniach poznamy kształt przepisów i warunków technicznych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Firmy, które utworzą konsorcja badawczo-rozwojowe, postawią na rozwój produktów, usług lub technologii, będą mogły zdobyć duże dotacje z programu na rzecz nowoczesnej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas