Jak zatem ustrzec swoją firmę przed nagatywnymi skutkami tych wszystkich wydarzeń?
Skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z wiedzy zawodowych brokerów ubezpieczeniowych, którzy w wielu przypadkach prócz kwestii dotyczących ubezpieczeń, są w stanie zaoferować także wsparcie w zakrese zarządzania ryzykiem. Te połączone umiejętności sprawiają, że broker może stworzyć dostosowany do klienta program ochrony z takim zakresem i wysokością sum ubezpieczenia, by firma była zabezpieczona przed skutkami finansowymi różnych nieprzewidzianych zdarzeń, oczywiście takich, które mogą zostać objęte ubezpieczeniem.
– Nieustające zmiany otoczenia: covid, zachwiane łańcuchy dostaw, wojna, utrata rynków wschodnich, inflacja, zmiany podatkowe, nadpodaż produkcji rolnej, spadek konsumpcji, huśtawka cen surowców, presja wynagrodzeń itp. implikują zmiany ryzyka oraz konieczność dostosowania rozwiązań ubezpieczeniowych – mówi Mariusz Lasoń, dyrektor operacyjny w EIB, a to jeszcze nie wszystkie problemy z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy.
Wyróżnikiem zawodu brokera jest także fakt iż ich celem jest działanie na korzyść klienta, a więc nie zasugerują czy tym bardziej nie sprzedadzą ubezpieczenia, które nie ma odzwierciedlenia w warunkach firmowych.
– Podstawową cechą wyróżniającą brokerów ubezpieczeniowych jest to, że jako jedyni uczestnicy rynku reprezentują interesy swoich klientów poszukujących ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego właśnie przy zakupie polis zdecydowana większość firm i instytucji w Polsce korzysta ze wsparcia brokerów ubezpieczeniowych – podkreśla Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
Pomoc brokera prócz korzyści w postaci wiedzy, może pozwolić także zaoszczędzić na ubezpieczemiu poprzez wynegocjomowane stawki.