PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić

Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.

Publikacja: 11.02.2025 05:35

PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić

Foto: Adobe Stock

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy korzystali z rządowych programów „Tarcza finansowa 1.0” i „Tarcza finansowa 2.0” jest wzywanych przez Polski Fundusz Rozwoju do zwrotu całości otrzymanego wsparcia. Jakie są powody tych wezwań? Na jakiej podstawie PFR domaga się zwrotu subwencji finansowej?

Subwencja z tych tarcz miała pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudne warunki podczas pandemii i przede wszystkim utrzymać zatrudnienie. Po 12 miesiącach PFR oceniał, czy dana firma spełniła wymagane paramenty finansowe, takie jak utrzymane zatrudnienia, czy działalność w tej samej formie. Oceny tej dokonywano, sprawdzając oświadczenia składane przez przedsiębiorców. I właśnie tych oświadczeń dotyczy część wezwań do zwrotu środków. PFR tłumaczy teraz, że analiza tych oświadczeń była przeprowadzana częściowo automatycznie, w trudnych warunkach i po ponownej ich weryfikacji stwierdzono nieprawidłowości. Przedsiębiorcy otrzymują też wezwania do zwrotu subwencji, które są uzasadniane naruszeniem warunków umowy. O jakie warunki chodzi? Mam na myśli m.in. kontynuację prowadzenia działalności w danej formie, zakaz wypłacania dywidendy, utrzymanie zatrudnienia na odpowiednim poziomie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
TSUE o przepisach antyzatorowych. Małe firmy będą zaskoczone
Finanse
Czego biznes oczekuje od rządu Donalda Tuska
Finanse
Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd. Resort zapowiada
Finanse
Co dalej z Cinkciarzem? "Część kantorów internetowych może zniknąć"
Finanse
Gotowi do raportowania? Ile polskich firm wdrożyło standardy ESG