Aktualizacja: 21.03.2025 18:50 Publikacja: 11.02.2025 05:35
Foto: Adobe Stock
Coraz więcej przedsiębiorców, którzy korzystali z rządowych programów „Tarcza finansowa 1.0” i „Tarcza finansowa 2.0” jest wzywanych przez Polski Fundusz Rozwoju do zwrotu całości otrzymanego wsparcia. Jakie są powody tych wezwań? Na jakiej podstawie PFR domaga się zwrotu subwencji finansowej?
Subwencja z tych tarcz miała pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudne warunki podczas pandemii i przede wszystkim utrzymać zatrudnienie. Po 12 miesiącach PFR oceniał, czy dana firma spełniła wymagane paramenty finansowe, takie jak utrzymane zatrudnienia, czy działalność w tej samej formie. Oceny tej dokonywano, sprawdzając oświadczenia składane przez przedsiębiorców. I właśnie tych oświadczeń dotyczy część wezwań do zwrotu środków. PFR tłumaczy teraz, że analiza tych oświadczeń była przeprowadzana częściowo automatycznie, w trudnych warunkach i po ponownej ich weryfikacji stwierdzono nieprawidłowości. Przedsiębiorcy otrzymują też wezwania do zwrotu subwencji, które są uzasadniane naruszeniem warunków umowy. O jakie warunki chodzi? Mam na myśli m.in. kontynuację prowadzenia działalności w danej formie, zakaz wypłacania dywidendy, utrzymanie zatrudnienia na odpowiednim poziomie.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Dla 66 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce leasing jest najważniejszym źródłem finansowania - wynika z badania Komisji Europejskiej. Pod względem popularności leasingu Polskę wyprzedza w UE tylko Finlandia.
Coraz więcej firm chce, żeby pracownicy wrócili do pracy wyłącznie w biurze albo przynajmniej w systemie hybrydowym. Jednak przymusowy powrót do biur może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Zostało tylko jedno posiedzenie Sejmu na przyjęcie ustawy, która wydłuża termin na złożenie informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis i uniknięcie wysokich rachunków za prąd dla firm.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają właściciele firm rodzinnych, jest brak formalnego planu sukcesji.
Niespełna dwa tygodnie zostały do wejścia w życie obowiązku, który będzie dotyczył firm wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS. Od 1 kwietnia 2025 r. będą one zobowiązane posiadać adres do e-Doręczeń.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
Czy projektodawca chce jednak otworzyć drogę, tak dla KRS jak i SN, do indywidualnej weryfikacji neosędziego w trybie pozakonkursowym? Zapytajmy, czy nie doprowadzi to do powstania kategorii „neosędziów bis”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas