PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić

Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.

Publikacja: 11.02.2025 05:35

PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić

Foto: Adobe Stock

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy korzystali z rządowych programów „Tarcza finansowa 1.0” i „Tarcza finansowa 2.0” jest wzywanych przez Polski Fundusz Rozwoju do zwrotu całości otrzymanego wsparcia. Jakie są powody tych wezwań? Na jakiej podstawie PFR domaga się zwrotu subwencji finansowej?

Subwencja z tych tarcz miała pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudne warunki podczas pandemii i przede wszystkim utrzymać zatrudnienie. Po 12 miesiącach PFR oceniał, czy dana firma spełniła wymagane paramenty finansowe, takie jak utrzymane zatrudnienia, czy działalność w tej samej formie. Oceny tej dokonywano, sprawdzając oświadczenia składane przez przedsiębiorców. I właśnie tych oświadczeń dotyczy część wezwań do zwrotu środków. PFR tłumaczy teraz, że analiza tych oświadczeń była przeprowadzana częściowo automatycznie, w trudnych warunkach i po ponownej ich weryfikacji stwierdzono nieprawidłowości. Przedsiębiorcy otrzymują też wezwania do zwrotu subwencji, które są uzasadniane naruszeniem warunków umowy. O jakie warunki chodzi? Mam na myśli m.in. kontynuację prowadzenia działalności w danej formie, zakaz wypłacania dywidendy, utrzymanie zatrudnienia na odpowiednim poziomie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Finanse
Przedsiębiorco, weź dotację na dostępność
Finanse
Budowlane MŚP mają faktury, ale nie pieniądze
Finanse
Jednoosobowym firmom rosną długi. Niepokojący raport
Finanse
Polisa OC dla JDG - czy to obowiązkowe?
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Reklama
Reklama