Aktualizacja: 13.02.2025 22:50 Publikacja: 13.02.2025 20:21
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które w drugiej połowie ub.r. korzystały z zamrożonej ceny prądu (na poziomie 693 zł za Mhw netto), muszą do końca lutego złożyć do swojego sprzedawcy prądu oświadczenie o skorzystaniu z pomocy de minimis. Ta stanowi różnicę pomiędzy ceną zamrożoną a ceną rynkową. Brak spełnienia tego warunku powoduje, że przedsiębiorca traci prawo do ulgi i będzie musiał uzupełnić różnicę w cenach prądu wraz z odsetkami. Niestety, jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, na miesiąc przed upływem terminu te formalności dopełnił tylko niewielki odsetek przedsiębiorców. Raz, że wiedza na temat tego obowiązku nie jest powszechna, a dwa, że rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentu, który trzeba złożyć, zostało opublikowane dopiero 10 stycznia 2025. W efekcie, jak alarmuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Agnieszka Majewska, tysiące małych i średnich firm są zagrożone tym, że od kwietnia zaczną dostawać faktury korygujące, na kwoty kilku–kilkunastu tys. złotych.
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że dyrektywa w sprawie zwalczania zatorów płatniczych zakazuje, by termin płatności dłuższy niż 60 dni został ukształtowany jednostronnie przez dłużnika. Chyba że można wykazać, że strony umowy wyraziły zgodną wolę związania się takim warunkiem.
Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.
W poniedziałek okaże się, czy plan gospodarczy, który rząd ma realizować w najbliższych latach, odpowiada oczekiwaniom przedsiębiorców wobec władz. A tych jest długa lista.
Niezłożenie na czas informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis będzie skutkować koniecznością oddania pieniędzy zaoszczędzonych na zamrożonej cenie prądu (wraz z odsetkami). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wydłużenie tego terminu z końca lutego do połowy roku.
Zakończyły się konsultacje publiczne w sprawie tzw. internetowych kantorów walutowych, których działalność ma zostać uregulowana dzięki ustawie o rynku kryptoaktywów. Będzie porozumienie między Ministerstwem Finansów a biznesem?
Sri Lanka już trzeci dzień pozostaje bez prądu. Służby próbują bezskutecznie przywrócić pełną wydajność krajowej sieci po tym, jak małpa wywołała rozległą awarię, pozbawiając prądu 22 mln mieszkańców wyspy.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP, który ocenił plany gospodarcze rządu na 2025 r., ogłoszone w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska.
Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu stosowania kluczowej dla biznesu międzynarodowego ustawy antykorupcyjnej to nie tylko zmiana wewnętrznej polityki USA. To sygnał, który może zmienić reguły globalnej konkurencji – zwłaszcza dla europejskiego biznesu - pisze prof. Marcin J. Menkes.
Polska słabość w ochronie wolności słowa jest od dawna zdiagnozowana.
W historii polskiej legislacji zapisało się wiele akcji deregulacyjnych, które miały ulżyć przedsiębiorcom i obywatelom. Dlaczego zatem ciągle wracamy do punktu wyjścia?
Gościem Tomasz Pietrygi najnowszym w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był mec. Piotr Podgórski, członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, który ocenił m.in. przedstawiony w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska plan gospodarczy dla Polski.
Ustawa o zamrożeniu cen energii obowiązuje do trzeciego kwartału tego roku – przypomniała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na anternie RMF FM.
Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas