Aktualizacja: 22.03.2025 17:22 Publikacja: 13.02.2025 20:21
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które w drugiej połowie ub.r. korzystały z zamrożonej ceny prądu (na poziomie 693 zł za Mhw netto), muszą do końca lutego złożyć do swojego sprzedawcy prądu oświadczenie o skorzystaniu z pomocy de minimis. Ta stanowi różnicę pomiędzy ceną zamrożoną a ceną rynkową. Brak spełnienia tego warunku powoduje, że przedsiębiorca traci prawo do ulgi i będzie musiał uzupełnić różnicę w cenach prądu wraz z odsetkami. Niestety, jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, na miesiąc przed upływem terminu te formalności dopełnił tylko niewielki odsetek przedsiębiorców. Raz, że wiedza na temat tego obowiązku nie jest powszechna, a dwa, że rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentu, który trzeba złożyć, zostało opublikowane dopiero 10 stycznia 2025. W efekcie, jak alarmuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Agnieszka Majewska, tysiące małych i średnich firm są zagrożone tym, że od kwietnia zaczną dostawać faktury korygujące, na kwoty kilku–kilkunastu tys. złotych.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Dla 66 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce leasing jest najważniejszym źródłem finansowania - wynika z badania Komisji Europejskiej. Pod względem popularności leasingu Polskę wyprzedza w UE tylko Finlandia.
Coraz więcej firm chce, żeby pracownicy wrócili do pracy wyłącznie w biurze albo przynajmniej w systemie hybrydowym. Jednak przymusowy powrót do biur może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że dyrektywa w sprawie zwalczania zatorów płatniczych zakazuje, by termin płatności dłuższy niż 60 dni został ukształtowany jednostronnie przez dłużnika. Chyba że można wykazać, że strony umowy wyraziły zgodną wolę związania się takim warunkiem.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Do 29 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd na instalacje fotowoltaiczne lub magazyny energii. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 40 proc. przyjętych wniosków wymaga poprawy lub uzupełnienia. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Niespełna dwa tygodnie zostały do wejścia w życie obowiązku, który będzie dotyczył firm wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS. Od 1 kwietnia 2025 r. będą one zobowiązane posiadać adres do e-Doręczeń.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Śmierć Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, wywołała lawinę spekulacji i ostrą debatę publiczną. Czy jej przesłuchanie w prokuraturze mogło mieć wpływ na jej stan zdrowia? Dlaczego prokuratura nie zgodziła się na obecność pełnomocnika świadka? Jakie konsekwencje ta sprawa może mieć dla polskiego wymiaru sprawiedliwości?
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys. zamawiających. – To ogromna skala – powiedziała Agnieszka Olszewska, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, która była gościem Tomasza Pietrygi w programie „Prawo dla profesjonalistów”.
Trudno twierdzić, że żyjemy w kraju, w którym nie dochodzi do nadużywania pozwów cywilnych lub spraw o zniesławienie w celu tłumienia krytyki i debaty publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas