Fintechy stają się MIP-ami

KNF wydaje coraz więcej licencji na działanie tzw. małej instytucji płatniczej (MIP). Do końca I półrocza, rok od pojawienia się licencji, wpisała do rejestru 25 takich podmiotów. Jest ich już 30. Z formy MIP korzystają głównie podmioty sektora fintech (nowe technologie w finansach).

Publikacja: 12.08.2019 17:03

Fintechy stają się MIP-ami

Foto: Adobe Stock

Małe instytucje płatnicze są alternatywą dla krajowych instytucji płatniczych (KIP), znacznie łatwiejszą w uruchomieniu, wymagającą mniejszych nakładów, zarówno finansowych, jak i organizacyjno-prawnych. MIP może realizować większość usług, które do tej pory zastrzeżone były dla dużych, krajowych instytucji.

MIP może m.in. wydawać instrumenty płatnicze (np. aplikacje mobilne) czy prowadzić rachunki (tych usług nie mogły i nadal nie mogą realizować bardzo popularne w Polsce biura usług płatniczych). Jak przekonują eksperci, jest ona więc świetnym startem dla fintechowych startupów, dla których uzyskanie właściwej licencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do tej pory wydawało się zbyt czasochłonne, a przede wszystkim zbyt kosztowne

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Inwestycje
Deregulacja. Czy przyspieszenie procedur geodezyjnych usprawni inwestycje?
Inwestycje
Kontrakty dla Chińczyków w urzędniczych rękach. Eksperci o konsekwencjach wyroku TSUE
Inwestycje
Unijna ochrona nie dla Chińczyków. Ważny wyrok w sprawie zamówień publicznych
Inwestycje
Jest porozumienie w sprawie prestiżowej inwestycji Mennicy
Inwestycje
Rafał Dębowski: Dlaczego rząd pozwala na paraliż inwestycyjny?