2019 był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń z Europy Środkowo-Wschodniej do europejskich programów akceleracyjnych i edukacyjnych EIT Health. Jest to największa europejska organizacja z obszaru innowacji w sektorze healthcare.
Z roku na rok coraz więcej uczestników – start-upów, zespołów badawczych czy studentów – pochodzi z Polski. Właśnie ruszają nowe edycje programów akceleracyjnych EIT Health.
Polacy w finałach
– Sektory digital health, medtech i biotech rozwijają się coraz dynamiczniej. Nie tylko w Zachodniej Europie, USA czy Azji. Coraz więcej projektów z tego obszaru powstaje w Polsce i szerzej Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Mikołaj Gurdała, Regional Manager EIT Health w Polsce.
Mikołaj Gurdała, Regional Manager EIT Health w Polsce, fot. mat. pras.
– W zeszłym roku polskie start-upy znalazły się przede wszystkim w finałach kilku najważniejszych europejskich programów EIT Health. Otrzymały nie tylko dostęp do finansowania. Ale przede wszystkim do know-how dotyczącego modelu biznesowego, benchmarkingu, walidacji oraz dostęp do funduszy, globalnych firm czy centrów R&D – Mikołaj Gurdała.
CZYTAJ TAKŻE: Startup UVera z prestiżową europejską nagrodą
W 2019 w inicjatywach EIT Health wzięło udział ponad 1500 uczestników indywidualnych oraz 50 start-upów technologicznych i medycznych z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. W efekcie beneficjenci otrzymali nie tylko pomoc finansową. Ale przede wszystkim, dostęp do szkoleń i wsparcie mentoringowe.
Dla niektórych start-upów, np. dla polskiej spółki UVera, zwycięstwo w konkursie EIT Health InnoStars Awards zakończyło się serią spotkań z inwestorami zainteresowanymi opracowaną przez UVera ekologicszkozną, bezpieczną i naturalną substancją chroniącą przed promieniowaniem UV. Z kolei inna polska firma, SensoriumLab, twórca Plefind, mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, otrzymała dofinansowanie na dalszy rozwój innowacji w programie EIT Health Headstart 2019.
Inicjatywy na 2020 rok
Rok 2020 przynosi kolejne możliwości dla innowatorów. Dzięki współpracy z EIT Health mogą oni pozyskać wsparcie na każdym etapie rozwoju swojego pomysłu. Jakie są zatem najważniejsze inicjatywy EIT Health na 2020 rok?
StarShip: termin składania aplikacji – 31 stycznia 2020
StarShip to wyjątkowy, dziewięciomiesięczny program edukacyjno-mentoringowy. Uczestnicy uczą się podstaw biznesu i łączenia dwóch perspektyw – sfery innowacji z realiami rynku. Ważnym elementem kursu jest nauka dopasowania pomysłu (lub produktu) do realnych wyzwań medycznych i regulacyjnych. A także do oczekiwań pacjentów (użytkowników).
Kurs prowadzony jest przez mentorów EIT Health i StarShip. We współpracy z Oxford University, IESE Business School, Karolinska Institute, RISE Research Institutes of Sweden, GE Healthcare, Atos Spain, Glintt, Bluepharma, Essilor oraz z Uniwersytetem w Coimbrze. Najlepsi uczestnicy programu otrzymują refundację poniesionych kosztów oraz granty finansowe.
Aplikacje do programu: https://www.starship.eithealth.eu/
CZYTAJ TAKŻE: Startują granty na eurogranty dla małych i średnich przedsiębiorstw
Wild Card: termin składania aplikacji – 9 lutego 2020
Wild Card to inicjatywa skupiająca się na innowacjach medycznych w obszarze zdrowia kobiet i terapii cyfrowych (digital therapeutics). Przez trzy lata istnienia programu, spod jego skrzydeł wyszły cztery start-upy, które obecnie samodzielnie działają na rynku.
Program Wild Card polega na selekcji najlepszych uczestników, utworzeniu zespołów pracujących nad konkretnymi rozwiązaniami oraz wsparciu finansowym. W 2020 roku EIT Health zainwestuje w sumie do 4 mln euro w dwa wybrane przełomowe przedsięwzięcia.
– Program Wild Card pozwolił nam na lepsze zrozumienie otoczenia rynkowego. Bez tego nie bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzi niezbędnych do zaprojektowania procesu diagnostyki Alzheimera – powiedział Luís Valente, jeden ze współzałożycieli iLof, zwycięzcy Wild Card w 2019 r.
Aplikacje na stronie: https://wildcard.eithealth.eu/
Adobe Stock
Marzec z bogatą ofertą
EIT Jumpstarter: termin składania aplikacji – 15 marca 2020
EIT Jumpstarter to pre-akcelerator skierowany m.in. do branży ochrony zdrowia. Skupia się na wsparciu rozwoju podstawowych umiejętności potrzebnych start-upom na początkowej fazie rozwoju. A chodzi o umiejętności przygotowania tzw. pitch deck, biznesplanu i strategii go-to-market.
Program jest jednocześnie konkursem – najlepsi uczestnicy mają szansę na nagrody pieniężne, które wspomogą rozwój ich innowacyjnych przedsięwzięć. Przy tym oprócz branży ochrony zdrowia EIT Jumpstarter jest także otwarty na nowe talenty i pomysły w dziedzinie żywności, energii, klimatu czy mobilności.
By zgłosić się do EIT Jumpstarter, należy wejść na stronę: https://www.lyyti.fi/reg/Jumpstarter-2020
CZYTAJ TAKŻE: Startują granty norweskie – zielone, niebieskie i dla kobiet
InnoStars Awards: termin składania aplikacji – 27 marca 2020
InnoStars Awards to jeden z ważniejszych konkursów w Europie dla start-upów które rozwijają produkty lub usługi dla branży ochrony zdrowia i posiadają przynajmniej prototyp lub tzw. MVP (minimum viable product). Czwarta edycja programu skierowana jest (podobnie jak poprzednia) do innowatorów z krajów, w których według danych UE, tempo innowacji jest średnie i są objęte tzw. europejskim programem EIT Regional Innovation Scheme.
Najlepszy zespół otrzyma 25 tys. euro, cztery miesiące indywidualnego mentoringu. A także możliwość uczestniczenia w dwóch europejskich bootcampach. Nagrody pieniężne otrzymają także finaliści konkursu. Wynoszą one 10 i 15 tys. euro.
Więcej informacji: www.eithealth.eu oraz tamas.bekasi@eithealth.eu
Dla studentów i przedsiębiorców
Start-ups Meet Pharma: termin składania aplikacji – 29 marca 2020
Druga edycja programu EIT Health Start-ups Meet Pharma skupi się na jednym z największych wyzwań ochrony zdrowia – chorobach przewlekłych. Program powstał, by stymulować innowacyjne pomysły ich leczenia, wypracowywane z partnerami z europejskiej branży farmaceutycznej.
EIT Health Start-ups Meet Pharma skierowany jest do firm, które już mają funkcjonujący produkt bądź prototyp gotowy do komercjalizacji. I są zainteresowane współpracą z branżą farmaceutyczną, która wykracza poza rozwój i produkcję nowych leków. Tegoroczne wyzwania, jakich podjąć się mają uczestnicy programu, zostaną opublikowane 10 lutego.
Więcej informacji można uzyskać wysyłając e-mail na adres: tamas.bekasi@eithealth.eu
CZYTAJ TAKŻE: Szybka ścieżka po dotacje nie tylko szybka, ale i prostsza
Smart-Up Lab: termin składania aplikacji – marzec 2020
Smart-Up Lab 2020 to czwarta edycja trzymiesięcznego programu e-Lab. A jest on skierowany do przyszłych liderów ochrony zdrowia. Program dzieli się na dwie części: wiosenną (marzec–czerwiec) i jesienną (wrzesień–grudzień). Smart-Up Lab 2020 będzie odbywał się jednocześnie w Łodzi, Neapolu i Tartu.
Program skierowany jest do studentów, doktorantów, przedsiębiorców i badaczy zajmujących się medycyną, ochroną zdrowia, life science, a także ekonomią, IT i dziedzinami pokrewnymi. Uczestnicy będą uczyli się przedsiębiorczości, przekuwania innowacyjnych pomysłów w prototypy, finansowania, badania rynku i tworzenia wartości dodanej dla pacjentów.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: http://medihub.zone/portfolio-item/smart-up-lab-2020/
Adobe Stock
100 mln euro wsparcia
EIT Health jest organizacją non-for-profit. Działa z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji.
EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 140 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne. A są one testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej na Starym Kontynencie.
CZYTAJ TAKŻE: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP
Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tys. studentów, lekarzy, naukowców i przedsiębiorców. Wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom. A także pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów innowacyjnych.
W Polsce EIT Health ma czterech partnerów. Są to Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.