Pytanie:
Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w związku z pandemią koronawirusa?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 210 k.p. w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników
Jeżeli jednak pracownik nie posiada wiarygodnych informacji o tym, że w zakładzie pracy jest jakikolwiek przypadek zakażenia koronawirusem, nie występuje sytuacja „bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika”.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z urlopami
Należy jednak rozważyć, czy posiadanie informacji o przebywaniu w zakładzie pracy osób, które były ostatnio w miejscach pandemii (np. rejonie Lombardii we Włoszech), nie powinno prowadzić do decyzji o niedopuszczeniu do pracy takich pracowników celem wyeliminowania zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników. Ponadto ze względu na obecną sytuację rekomendujemy zlecanie wszelkich możliwych prac zdalnie.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: dla kogo praca zdalna
Podstawa prawna: art. 210 kodeksu pracy.
Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.