Polska ładowarka do aut elektrycznych staje się faktem. Start-up Willbert zakończył właśnie testy swojej super szybkiej, wysokowydajnej ładowarki prądu stałego o mocy 100 kW. Produkt dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii ma konkurować z gigantami rynku. Pilotażowy projekt zakończono wdrożeniem na rzecz Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.
Ładowarka to wysoka sprawność
Start-up prowadził intensywne prace rozwojowe i testy w swoim laboratorium w Krakowie. Jak podkreśla firma, finalny produkt, dzięki użyciu węglika krzemu, posiada cechy niespotykane do tej pory na rynku szybkich ładowarek. Wyróżnia się podwyższoną sprawnością, na poziomie 97 proc., co skutkuje znaczną redukcją strat energii w procesie ładowania i oszczędnościami dla operatora oraz klienta końcowego.
CZYTAJ TEŻ: Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV
– Obserwując rozwój rynku e-mobility w Polsce i na świecie zauważyliśmy pewien zastój technologiczny w obszarze szybkich ładowarek EV. Wiemy, z jakimi problemami borykają się operatorzy sieci ładowania i postanowiliśmy je rozwiązać opracowując nasz produkt. Dzięki temu pozwala on na oszczędności nie tylko energii, ale również przestrzeni – podkreśla Marek Gutt-Mostowy, prezes Willbert.
Mniejsze gabaryty
Nowe rozwiązanie daje możliwość ograniczenia gabarytów ładowarki. Ponadto, nie korzysta ona z podzespołów umieszczonych poza obudową, która jest najbardziej kompaktowa w swojej klasie.
CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji
Warto przy okazji dodać, że obudowy do ładowarek Willbert zaprojektował zespół z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt otrzymał niedawno nominację do nagrody Dobry Wzór 2020. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy polski konkurs wzorniczy. Konkursowe produkty i usługi wskazywane są przez badaczy i ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Konkurs służy wyławianiu i promocji najlepiej zaprojektowanych produktów i usług na polskim rynku.
Ładowarka – od pomysłu do wdrożenia
Jest już też pierwszy klient, który skorzysta z technologii opracowanej przez start-up. Jest to Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, który jest koordynatorem Klastra Energii Jeziora Czorsztyńskiego. Oznacza to także, że energia trafiająca do tej super wydajnej ładowarki jest w pełni zielona.
Ładowarka Wilberta dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii ma konkurować z gigantami rynku. Materiały prasowe
Willbert ma ambitne plany rozwoju swojego pomysłu. – Wychodzimy z naszym rozwiązaniem naprzeciw oczekiwaniom operatorów i mamy świadomość konkurencyjności naszego produktu. Nie zatrzymujemy się jednak w tym miejscu intensywnie rozwijając funkcjonalności technologiczne i gamę produktową – mówi Piotr Krzemiński, wiceprezes Willbert.
CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze
Start-up miał możliwość przeprowadzić pilotaż swojej technologii przy wsparciu programu Pilot Maker ScaleUp Electro. Start-upy aplikujące do programu mogą otrzymać maksymalnie 550 tys. zł dotacji.
CZYTAJ TEŻ: Gigant z branży płatniczej inwestuje w polski start-up
– Celem programu Elektro ScaleUp jest połączenie potencjału start-upów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych firm. Wiemy, jak ważna dla młodych firm jest możliwość korzystania z doświadczeń większych uczestników rynku. Dla nas z kolei ważne jest wspierania umiejętności młodych Polaków. Szczególnie istotne jest to w branżach innowacyjnych – mówiła na starcie programu Jadwiga Emilewicz, wtedy minister technologii i przedsiębiorczości, a dziś wicepremier i minister rozwoju.
CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach
– Strategiczne pozycje i role na rynku e-mobility w Polsce nadal nie zostały zajęte. Ci, którzy pierwsi dokonają rzetelnej oceny swojego potencjału i zbudują przewagę technologiczną, mają szansę zająć pozycję liderów i czerpać z tego zyski. Dla rozwoju e-mobility potrzebna jest współpraca odważnych liderów wielu branż – wskazywała Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers, operatora Pilot Maker Elektro ScaleUp.
CZYTAJ TEŻ: Start-up produkujący soki z nowym inwestorem
Jak dziś czytamy na stronie programu, dzięki niemu zostaną wdrożone 23 pionierskie technologie dla elektromobilności.