Koronawirus: Czym się różni izolacja od kwarantanny

Choć pojęcie izolacji i kwarantanny są nieodłącznym elementem pandemicznej rzeczywistości, to wciąż często używane są w nieprawidłowy sposób. Rodzaj odosobnienia nie ma jednak znaczenia przy ustalaniu prawa do świadczenia za ten okres.

Aktualizacja: 09.05.2021 09:12 Publikacja: 09.05.2021 00:01

Koronawirus: Czym się różni izolacja od kwarantanny

Foto: Adobe Stock

Jednym ze sposobów służących do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest izolacja, która została uregulowana w ustawie z 5 marca 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1845 ze zm.). Zanim zostanie zastosowana, należy zbadać aktualny stan zdrowia osoby, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby zakażone wysyła się wyłącznie na izolację. W zależności od decyzji lekarza, izolacja może odbywać się w warunkach domowych lub szpitalnych. Pacjent może zostać skierowany także do izolatorium. Najczęściej decyzję o formie izolacji podejmuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który także decyduje o ewentualnej konieczności jej przedłużenia.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?