Aktualizacja: 11.04.2021 12:38 Publikacja: 11.04.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy – potocznie zwane wypowiedzeniem zmieniającym – jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach, w których dozwolone jest definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Zatem wypowiadając pracownikowi warunki pracy i płacy pracodawca ma obowiązek stosować odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Ma zatem m.in. obowiązek wskazać konkretną i rzeczywistą przyczynę uzasadniającą obniżenie wynagrodzenia.
Należy przy tym pamiętać, że – tak jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – obowiązek wskazania przyczyny zmiany warunków pracy i płacy dotyczy jedynie umów zawartych na czas nieokreślony. Pracodawca nie jest zatem zobowiązany do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie, aby w tym trybie zmienić warunki pracy i płacy osoby zatrudnionej na czas określony.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Przepisy przewidują wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, gdy pracownik przechodzi na emeryturę. Czy emeryt może skorzystać z tego rozwiązania drugi raz?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Projektowane są jednak większe zmiany. Od kilku miesięcy opisujemy założenia reformy i stan jej realizacji. Które firmy zyskają w tym roku na zmianach, a które zyskają w 2026 r.? W czwartek 23 stycznia zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - "Zmiany w składce zdrowotnej".
ZUS nie jest zobowiązany do każdorazowego informowania potencjalnego świadczeniobiorcy o wszystkich wynikających z przepisów możliwościach przyznawania dodatków do rent i emerytur, chociażby dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sierot zupełnych.
Według MFW, jeśli nie chcemy, by dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie mieli minimalne emerytury i płacili znacznie wyższe podatki niż obecnie, to Polska powinna zreformować system emerytalny, edukację i rynek pracy.
31 stycznia upływa termin na złożenie formularza ZUS IWA za rok 2024. Obowiązek ten dotyczy niektórych płatników składek.
Ankietowani mało wiedzą na temat form oszczędzania na emeryturę, a bywa, że mają fałszywe informacje. Oszczędzanie jest dla nich ważne, ale z drugiej strony trudne i niekoniecznie pilne.
Gdy kierowca nie osiągnie w danym miesiącu przeciętnego wynagrodzenia, powinien doliczyć zwrot kosztów poniesionych na sanitariaty do podstawy wymiaru składek ZUS.
Emeryci zaczęli wychodzić z długów, ale już wpadają w kłopoty przez wysokie ceny prądu - zaległości z tego tytułu w ciągu roku zwiększyły się o 8,5 mln zł.
ZUS ścigał przedsiębiorcę, który skorzystał z ulgi Mały ZUS+, żądając niezapłaconych składek. Wycofał się po interwencji Rzecznika MŚP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas