Roszczenie o uznanie choroby zawodowej - wystarczy samo domniemanie

Aby uwzględnić roszczenie o uznanie choroby zawodowej wystarczy, co do zasady, że schorzenie jest wymienione w wykazie takich chorób, a praca była wykonywana w warunkach narażających na jej powstanie.

Aktualizacja: 15.08.2021 09:37 Publikacja: 15.08.2021 00:01

Roszczenie o uznanie choroby zawodowej - wystarczy samo domniemanie

Foto: Adobe Stock

W polskim prawie za chorobę zawodową uważa się schorzenie wymienione w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym" – art. 2351 kodeksu pracy.

Wykaz chorób zawodowych zawiera załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1367; dalej: rozporządzenie RM). Załącznik ten wskazuje też okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, mimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?