Aktualizacja: 15.09.2021 07:14 Publikacja: 15.09.2021 07:14
Foto: Adobe Stock
- Pracownik w krótkich odstępach czasu kilka razy naruszył swoje obowiązki. Mimo wiedzy na temat jego niewłaściwego zachowania pracodawca nie podjął żadnych działań, licząc na to, że ustne ostrzeżenie będzie wystarczającym środkiem do poprawy. Od pierwszego naruszenia obowiązków upłynął już miesiąc. Czy mimo to możemy rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika? – pyta czytelnik.
Tak, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika, mimo że upłynął miesiąc od pierwszego naruszenia. W przypadku bowiem czynu ciągłego miesięczny termin na tzw. dyscyplinarkę liczymy od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie.
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Chociaż w planach na I kwartał 2025 r. więcej firm ma wzrost niż spadek zatrudnienia, to przewaga optymistów jest obecnie mniejsza niż przed rokiem. Na plus wyróżniają się firmy technologiczne i TSL.
Z danych GUS wynika, że górnictwo to jedna z najlepiej opłacanych branż w Polsce, z przeciętnymi zarobkami w okolicach 12 tys. zł brutto miesięcznie i medianą w okolicach 10 tys. zł. Czy te dane znajdują potwierdzenie w innych źródłach? Przy okazji niedawnej Barbórki sprawdzamy, ile zarabiają górnicy.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem. Co planują pracodawcy?
Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może radykalnie zmienić charakter pracy na najwyższych i najniższych stanowiskach.
W warszawskich ściekach wykryto właśnie wirusa polio, a liczba zachorowań na krztuśca wzrosła w Polsce w ciągu roku aż 34 razy. Dzięki antyszczepionkowcom wracają zapomniane groźne choroby, a z powodu absencji pracowników gospodarka traci miliardy złotych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas