Aktualizacja: 29.09.2021 07:42 Publikacja: 29.09.2021 14:44
Foto: Adobe Stock
Pracodawca ma obowiązek zaznajomić każdego pracownika z zakresem jego obowiązków. Niejednokrotnie staje jednak przed problemem późniejszego zlecenia pracownikowi zadania, które się w nim nie mieści. Pojawia się wówczas dylemat, jak formalnie podejść do takiego polecenia. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy cywilnoprawnej. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak dopuszczalne.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas