Odpoczynek kierowcy ustala się w szczególny sposób

Kierowcy niewielkiego pojazdu nie wolno tak rozplanować pracy, aby rozpoczął odpoczynek w jednym, a zakończył go w drugim tygodniu.

Publikacja: 27.10.2021 14:03

Odpoczynek kierowcy ustala się w szczególny sposób

Foto: Adobe Stock

- Nasz kierowca prowadzi samochody osobowe, ewentualnie małego busa. Zwykle pracuje od poniedziałku do piątku. Zdarza się jednak, że zlecamy mu pracę w sobotę, za co staramy się udzielać mu wolnego poniedziałku. Kadrowa powiedziała ostatnio, że w przypadkach pracy w soboty dzień wolny trzeba zapewnić wcześniej, bo kierowca nie będzie miał odpowiedniej długości odpoczynku. Czy to faktycznie konieczne? – pyta czytelnik.

Rzeczywiście przy pracy od poniedziałku do soboty kierowca najprawdopodobniej będzie miał zapewniony zbyt krótki odpoczynek. Wiąże się to po pierwsze z odmiennym niż dla innych pracowników pojęciem tygodnia – obejmuje on tydzień kalendarzowy. Ponadto wynika z wyłączenia wskazanego kierowcy spod przepisów Rozporządzenia 561/2006, co jest równoznaczne z brakiem możliwości rozpoczęcia odpoczynku w jednym i zakończenia go w drugim tygodniu.

Pozostało 80% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?