Aktualizacja: 17.11.2021 08:20 Publikacja: 17.11.2021 14:09
Spór zbiorowy poprzedza strajk
Foto: Adobe Stock
W ostatnich miesiącach w Polsce wszczęto bardzo wiele sporów zbiorowych. Ma to oczywiście związek z sytuacją na rynku pracy – w czasie niskiego bezrobocia, wręcz niedoboru pracowników, presja płacowa przybiera na sile, a pełny portfel zamówień oznacza, że konsekwencje strajku będą dla pracodawcy szczególnie dotkliwe. Jest to więc zjawisko całkowicie naturalne. Niepokoi jednak widoczna tendencja, która bardzo różni niektóre obecne spory zbiorowe od tych, które toczyły się w poprzednich latach. Otóż obecnie można odnieść wrażenie, że ostatecznym celem sporu zbiorowego nie jest bynajmniej osiągnięcie jakichś konkretnych korzyści dla pracowników, a przeprowadzenie strajku. I to jak najszybciej.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.
Pracodawcy mają informować związkowców o stosowanych systemach sztucznej inteligencji. Biznes się obawia, że wyciekną tajemnice przedsiębiorstw.
Przekonać pracowników, że sztuczna inteligencja wraz z robotyzacją stanowią dla nich egzystencjalne zagrożenie, i dzięki temu odzyskać siły – to może być nowa strategia związków zawodowych.
Pracownicy mają pozyskiwać informacje o systemach AI w pracy. Ale czy tak się stanie?
W obliczu trudnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, związki zawodowe zgodziły się na rezygnacje z części przywilejów socjalnych. Do końca 2026 roku m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe będą zawieszone.
Jeżeli pracodawca nie uzyskał informacji od organizacji związkowej o liczbie członków według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia odpowiednio do 10 lipca lub 10 stycznia kolejnego roku włącznie, to ma prawo przyjąć założenie, że od tej daty nie przysługują jej uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.
Zarząd bez związkowców, będzie także mniejsza reprezentacja pracowników w radzie nadzorczej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponuje ponad 20 mln zł na działania informacyjne i promocyjne oraz na budowę strategii zachęcających do zrzeszania się pracowników i pracodawców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas