Aktualizacja: 17.11.2021 07:40 Publikacja: 17.11.2021 14:00
Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz
3 września 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 24 czerwca 2021 r., wprowadzająca szereg zmian w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych (DzU poz. 1621). Nowelizacja częściowo weszła w życie już 18 września 2021 r. Na pozostałe zmiany przyjdzie nam poczekać do początku 2022 r., a w pojedynczych przypadkach nawet do początku 2023 r.
Zmiany w przepisach wymuszą dostosowanie się do nowych obowiązków i procedur zarówno przez płatników składek, jak również przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja porządkuje wiele kwestii, które budziły wątpliwości interpretacyjne, a także były negatywnie oceniane zarówno przez środowisko prawnicze, jak i samych ubezpieczonych.
Romanse w pracy mogą szkodzić pracodawcy. Jak jednak śpiewała Eleni, na miłość nie ma rady. Trudno z uczuciami walczyć czy ich zabronić. Jakie możliwości ma zatem pracodawca?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Obowiązek wydawania profilaktycznych posiłków osobom pracującym na zewnątrz trwa od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku. Ale czy jest tak również odnośnie zapewnienia im możliwości ogrzania się?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Od 6 stycznia 2025 r. płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r., którzy prowadzą działalność gospodarczą albo działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową, będą mogli złożyć wniosek o umorzenie składek - poinformował ZUS.
Połowa pracujących w Polsce zarabiała powyżej 6507 zł, a połowa mniej. W czerwcu płace wciąż były niższe niż w lutym i w marcu - wynika z raportu GUS „Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w czerwcu 2024 r.”
W okresie styczeń–październik 2024 r. liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich o 3,4 proc. Aż 25,1 mln dni ubezpieczeni spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych – wynika z danych ZUS.
Już prawie połowa Polaków dobrze ocenia swoje możliwości i perspektywy finansowe. To znacznie więcej niż jesienią zeszłego roku, choć w opiniach widać sporo rozbieżności - także wśród najlepiej zarabiających.
Polscy przedsiębiorcy domagają się nowych zasada wynagradzania kierowców, wprowadzone dwa lata temu są zbyt kosztowne.
Czy różnice w wynagrodzeniach to wina przepisów, nadużyć ze strony pracodawców, a może braku odwagi, by zmierzyć się z tabu jawności płac? Niezależnie od przyczyny, jedno jest pewne: coraz więcej firm będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyrównać szanse kobiet i uniknąć dyskryminacji.
Grudniowy harmonogram wypłat 800 plus został zmieniony ze względu na terminy przypadające w dni wolne od pracy. Zgodnie z danymi ZUS trzy grupy świadczeniobiorców otrzymają wypłatę wcześniej.
Już od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywać przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej. Nowe regulacje zakładają możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Wypłata połączonych świadczeń nastąpi jednak dopiero w połowie roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas