Rodzic zostanie pod ochroną po powrocie do pracy

Z ostatnim dniem urlopu rodzicielskiego kończy się wynikająca stąd ochrona przed rozwiązaniem umowy. Pracownik może ją jednak przedłużyć idąc na urlop wypoczynkowy lub wnosząc o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

Publikacja: 18.05.2022 19:06

Rodzic zostanie pod ochroną po powrocie do pracy

Foto: Adobe Stock

- Niedługo wracam do pracy po urlopie rodzicielskim. Mam zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony. Doszły mnie słuchy, że po moim powrocie pracodawca planuje wręczyć mi wypowiedzenie umowy. Czy ma do tego prawo? – pyta czytelniczka.

Na mocy art. 32 kodeksu pracy każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Ograniczenie, jakie wprowadza ustawodawca, pojawia się w art. 41 k.p. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przebywanie na urlopie rodzicielskim to oczywiście usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Jednak już po powrocie do pracy taka ochrona się skończy.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Łukasz Guza: Czy firmy będą musiały informować pracowników o AI?
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Kadry i Płace
Kiedy małżonek jest dla ZUS osobą współpracującą przy działalności?
Kadry i Płace
Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?
Kadry i Płace
Jakie opłaty od pism procesowych w sprawach z prawa pracy?
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Kadry i Płace
Kiedy nie przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy?