Reklama
Rozwiń

Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Podmiot, który nie zgadza się z decyzją organu rentowego, może się od niej odwołać. Takie odwołanie należy traktować jako pozew. Pismo musi zatem spełniać warunki określone w kodeksie postępowania cywilnego.

Publikacja: 06.07.2022 22:03

Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Foto: Fotorzepa/ Marta Bogacz

Po tym, jak płatnik otrzyma protokół po zakończeniu kontroli ZUS, ma prawo złożyć do ustaleń inspektora uwagi. Jeśli organ podtrzyma swoje ustalenia, rozpocznie procedurę wydawania decyzji administracyjnej.

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego ZUS jest zobowiązany do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Oznacza to, że ZUS musi poinformować stronę lub strony o wydanej decyzji, która ich dotyczy. Strony lub uczestnicy postępowania nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji z powodu nieznajomości prawa, dlatego też organy (w tym ZUS) powinny udzielać im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?