Okazjonalna praca zdalna tylko na wniosek pracownika

Decyzja, czy skorzystać z możliwości wykonywania przez 24 dni w roku pracy z domu, będzie należała do osoby zatrudnionej. Pracodawca nie będzie mógł jej narzucić, ale też będzie mógł odmówić na nią zgody.

Publikacja: 23.03.2023 02:00

Okazjonalna praca zdalna tylko na wniosek pracownika

Foto: Adobe Stock

Od 7 kwietnia br. praca zdalna będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Takiego wniosku pracownik nie będzie musiał składać w formie pisemnej. Dopuszczalne będzie wysłanie go pocztą elektroniczną czy sms-em – pod warunkiem, że możliwe będzie ustalenie osoby składającej to oświadczenie.

Pracodawca będzie mógł odmówić zgody na pracę zdalną okazjonalną. Wniosek pracownika w tej sprawie nie będzie miał bowiem charakteru wiążącego w przeciwieństwie do wniosku z art. 6719 § 6 k.p. składanego m.in. przez pracownicę w ciąży czy pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia. Oznacza to, że pracodawca nie będzie musiał zgadzać się na okazjonalną pracę zdalną. Będzie to wyłącznie jego decyzja, której nie będzie musiał uzasadniać ani pisemnie, ani ustnie.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?