Nie każdy wyrok wydany w sprawie karnej wiąże sąd pracy

Jeżeli pracownik został prawomocnie skazany wyrokiem karnym, to sąd pracy jest nim związany w sprawie pracowniczej. Natomiast wyrok uniewinniający nie ma takiego charakteru.

Publikacja: 07.09.2023 02:00

Nie każdy wyrok wydany w sprawie karnej wiąże sąd pracy

Foto: Adobe Stock

Jeżeli pracodawca uznał, że pracownik dopuścił się przestępstwa, to może z nim dyscyplinarnie rozwiązać umowę o  pracę. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może bowiem nastąpić wówczas, gdy przestępstwo zostało popełnione w czasie trwania umowy o pracę i uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku. Ponadto popełnienie przestępstwa musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub być oczywiste (art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Przy czym takie rozwiązanie umowy o pracę jest dopuszczalne tylko w razie łącznego spełnienia się wszystkich wyżej wskazanych warunków. Zatem w razie braku choćby jednego z nich rozwiązanie umowy o pracę może być uznane przez sąd pracy rozpoznający ewentualne odwołanie pracownika za wadliwe.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?