Nie każdy wyrok wydany w sprawie karnej wiąże sąd pracy

Jeżeli pracownik został prawomocnie skazany wyrokiem karnym, to sąd pracy jest nim związany w sprawie pracowniczej. Natomiast wyrok uniewinniający nie ma takiego charakteru.

Publikacja: 07.09.2023 02:00

Nie każdy wyrok wydany w sprawie karnej wiąże sąd pracy

Foto: Adobe Stock

Jeżeli pracodawca uznał, że pracownik dopuścił się przestępstwa, to może z nim dyscyplinarnie rozwiązać umowę o  pracę. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może bowiem nastąpić wówczas, gdy przestępstwo zostało popełnione w czasie trwania umowy o pracę i uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku. Ponadto popełnienie przestępstwa musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub być oczywiste (art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Przy czym takie rozwiązanie umowy o pracę jest dopuszczalne tylko w razie łącznego spełnienia się wszystkich wyżej wskazanych warunków. Zatem w razie braku choćby jednego z nich rozwiązanie umowy o pracę może być uznane przez sąd pracy rozpoznający ewentualne odwołanie pracownika za wadliwe.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?