Równe zadania za równe wynagrodzenie

W zadaniowym czasie pracy osoby, które szybciej wykonują pracę i które wykonują jej więcej, powinny być za to odpowiednio wyżej opłacane. Ale nie wynika to z przepisów.

Publikacja: 21.09.2023 02:00

Równe zadania za równe wynagrodzenie

Foto: Adobe Stock

- Jestem zatrudniony w zadaniowym systemie pracy. Wykonuję codziennie tę samą pracę, takie same czynności. Załóżmy, że chodzi o rozładowanie wagonu węgla. Pracodawca ustalił, że 100 proc. dziennego zadania to jeden wagon węgla. Wszyscy zatrudnieni się wyrabiają, ale kilku z nas robi to w dużo krótszym czasie, np. w cztery godziny (jesteśmy młodzi, wysportowani). Pracodawca widząc to przydzielił nam kolejny wagon za pracowników będących na urlopie czy L4, na kolejne cztery godziny, odmawiając przy tym jakiegokolwiek wynagrodzenia – według niego mieści się to w ośmiu godzinach, które mamy pracować. Nie mogą to być nadgodziny, gdyż nie pracujemy ponad osiem godzin. Jak rozwiązać ten problem? Możemy odmówić wykonywania nieodpłatnej pracy? Czy może po rozładowaniu wagonu resztę czasu przesiedzieć i dopiero po upływie ośmiu godzin rozładować kolejny wagon jako nadgodziny? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Standardy ochrony małoletnich także w zakładach pracy
Kadry i Płace
Czarne chmury nad B2B - nowe uprawnienia PIP. Jak ma wyglądać kontrola i podważanie umów B2B?
Kadry i Płace
Zatrudnianie niepełnosprawnych. Co się zmienia w udzielaniu pomocy de minimis?
Kadry i Płace
Czy ochrona przedemerytalna przysługuje przy umowie terminowej?
Kadry i Płace
Czy po rozwodzie przysługuje wolne na pogrzeb teścia?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.