Reklama
Rozwiń

Równe zadania za równe wynagrodzenie

W zadaniowym czasie pracy osoby, które szybciej wykonują pracę i które wykonują jej więcej, powinny być za to odpowiednio wyżej opłacane. Ale nie wynika to z przepisów.

Publikacja: 21.09.2023 02:00

Równe zadania za równe wynagrodzenie

Foto: Adobe Stock

- Jestem zatrudniony w zadaniowym systemie pracy. Wykonuję codziennie tę samą pracę, takie same czynności. Załóżmy, że chodzi o rozładowanie wagonu węgla. Pracodawca ustalił, że 100 proc. dziennego zadania to jeden wagon węgla. Wszyscy zatrudnieni się wyrabiają, ale kilku z nas robi to w dużo krótszym czasie, np. w cztery godziny (jesteśmy młodzi, wysportowani). Pracodawca widząc to przydzielił nam kolejny wagon za pracowników będących na urlopie czy L4, na kolejne cztery godziny, odmawiając przy tym jakiegokolwiek wynagrodzenia – według niego mieści się to w ośmiu godzinach, które mamy pracować. Nie mogą to być nadgodziny, gdyż nie pracujemy ponad osiem godzin. Jak rozwiązać ten problem? Możemy odmówić wykonywania nieodpłatnej pracy? Czy może po rozładowaniu wagonu resztę czasu przesiedzieć i dopiero po upływie ośmiu godzin rozładować kolejny wagon jako nadgodziny? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?