Sygnalista jest chroniony mimo braku krajowych przepisów

Ponieważ dyrektywa dotycząca ochrony sygnalistów wciąż nie została implementowana do polskiego porządku prawnego, sąd może stosować jej precyzyjne zapisy bezpośrednio.

Publikacja: 11.01.2024 02:00

Sygnalista jest chroniony mimo braku krajowych przepisów

Foto: Adobe Stock

Sąd Rejonowy w Toruniu w  wyroku z 12 lipca 2023 r. (IV P 171/22) rozpoznał sprawę pracownika zatrudnionego na uczelni wyższej. Uznał, że jako osoba zgłaszająca naruszenia prawa w rozumieniu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (DzU UE L z 2019 r. nr 305, str. 17 ze zm.) podlega on ochronie przed działaniami odwetowymi, przewidzianej w  tej dyrektywie, w tym ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Pomimo że przepisy prawa krajowego wprost nie ustanawiają zakazu wypowiadania umów o pracę pracownikom zgłaszającym nieprawidłowości w funkcjonowaniu pracodawcy, to jednak występuje on w polskim porządku prawnym w ramach tzw. skutku wertykalnego dyrektywy. Warunkiem bezpośredniego zastosowania unijnego prawa jest w tym wypadku, aby spór prawny istniał pomiędzy jednostkami a podmiotami stanowiącymi emanację państwa.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?