Aktualizacja: 26.03.2025 03:05 Publikacja: 16.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Na ostatnich etapach prac rządowych do projektu ustawy o ochronie sygnalistów, nad którym pracuje obecnie sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, dopisano naruszenia prawa pracy. Będą one rozpatrywane na takich samych zasadach, jak naruszenia prawa, o których mowa w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów.
Jeszcze kilka miesięcy temu praktycy dyskutowali o tym, czy w ramach systemu whistleblowing warto uwzględniać naruszenia prawa pracy jako równorzędne naruszeniom z katalogu określonego w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów. Dyrektywa nie wymaga bowiem od krajowego ustawodawcy, aby sygnaliści raportujący naruszenia prawa pracy zostali objęci taką samą ochroną, jak sygnaliści zgłaszający naruszenia z obszarów wprost w niej wskazanych. Dzisiaj pytanie nie brzmi jednak” „czy warto to zrobić?”, ale „jak to zrobić?”. Projektodawca włączył się bowiem do tej dyskusji, dodając naruszenia prawa pracy do ustawowego katalogu… i to na pierwszym miejscu.
Kamery nie służą do monitorowania wydajności pracowników ani do weryfikacji godzin wykonywania pracy.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do gru...
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a...
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności...
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawien...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas