Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Naruszenia prawa pracy staną się częścią ustawowego katalogu zgłoszeń. Podmioty, które nie planowały ich uwzględnić w systemie whistleblowing, muszą zredefiniować budowany system.

Publikacja: 16.05.2024 04:30

Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Foto: Adobe Stock

Na ostatnich etapach prac rządowych do projektu ustawy o ochronie sygnalistów, nad którym pracuje obecnie sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, dopisano naruszenia prawa pracy. Będą one rozpatrywane na takich samych zasadach, jak naruszenia prawa, o których mowa w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów.

Jeszcze kilka miesięcy temu praktycy dyskutowali o tym, czy w ramach systemu whistleblowing warto uwzględniać naruszenia prawa pracy jako równorzędne naruszeniom z katalogu określonego w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów. Dyrektywa nie wymaga bowiem od krajowego ustawodawcy, aby sygnaliści raportujący naruszenia prawa pracy zostali objęci taką samą ochroną, jak sygnaliści zgłaszający naruszenia z obszarów wprost w niej wskazanych. Dzisiaj pytanie nie brzmi jednak” „czy warto to zrobić?”, ale „jak to zrobić?”. Projektodawca włączył się bowiem do tej dyskusji, dodając naruszenia prawa pracy do ustawowego katalogu… i to na pierwszym miejscu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Czterodniowy tydzień pracy? Mniej pracy, ta sama płaca
Kadry i Płace
Czas pracy na umowie zlecenia – elastyczność czy ryzyko
Kadry i Płace
Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku