BHP. Jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z nowymi narażeniami w środowisku pracy?

Od 28 lipca 2024 r. katalog badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy rozszerzono o substancje reprotoksyczne. Pracodawcy muszą w ramach BHP zapewnić wykonanie badań i pomiarów takiej substancji w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia. Do kiedy i jakie inne obowiązki ciążą na firmach?

Publikacja: 22.08.2024 04:30

BHP. Jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z nowymi narażeniami w środowisku pracy?

Foto: Adobe Stock

26 lipca 2024 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1126 rozporządzenie ministra zdrowia z 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy. Zastąpiło ono rozporządzenie ministra zdrowia z 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Nowe rozporządzenie obejmuje – oprócz dotychczasowych rozwiązań – dodatkowo ochronę pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym. Tym samym oznacza to wdrożenie postanowienia dyrektywy 2022/431 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?