Co zrobić, gdy ustawa o ochronie sygnalistów krzyżuje się z innymi regulacjami?

Wielu przedsiębiorców posiada procedury zgłaszania naruszeń prawa, których wdrożenia wymagają obecne przepisy. Czy obowiązki związane z ochroną sygnalistów mogą realizować w ramach istniejących już procesów i systemów? Czy powinni tworzyć odrębne, dedykowane kanały zgłaszania i obsługi zgłoszeń? A może je zintegrować?

Publikacja: 05.09.2024 04:30

Co zrobić, gdy ustawa o ochronie sygnalistów krzyżuje się z innymi regulacjami?

Foto: Adobe Stock

Ustawa o ochronie sygnalistów w zakresie, w jakim nakłada obowiązek ustanowienia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, wejdzie w życie 25 września 2024 r. Adresatami tego obowiązku są podmioty, na rzecz których pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób (niezależnie od podstawy zatrudnienia), a także podmioty działające w niektórych, określonych sektorach (np. w sektorze finansowym). Część z nich już dziś jest adresatem wymogów określonych w przepisach dotychczasowych, które zobowiązują do posiadania odpowiednich procedur zgłaszania naruszeń prawa.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne