Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Wynagrodzenie za nadgodziny dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmie jest wyjątkiem. Przysługuje im tylko w szczególnych sytuacjach. Jakich?

Publikacja: 12.09.2024 04:30

Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Foto: Adobe Stock

W kodeksie pracy przyjęto, że osoby zarządzające firmą oraz zajmujące w niej kierownicze stanowiska nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy czym, gdy chodzi o pracowników będących kierownikami wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy pracę w godzinach nadliczbowych wykonują w niedzielę i święto, to przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy (art. 1514 § 1 i 2 k.p.). Przepis ten określa więc szczególny obowiązek nieodpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych tego rodzaju kierowników. Jest to wyjątek od ogólnej reguły z art. 1511 § 1 k.p., który stanowi, że pracownikowi za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?