Aktualizacja: 18.06.2025 23:47 Publikacja: 12.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Aby postanowienie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy były skuteczne, umowa musi precyzyjnie określać tryb rozwiązania i spełniać warunki przewidziane dla danego trybu. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2024 r. (II PSKP 52/22).
Sprawa dotyczyła sporu między byłym pracownikiem a pracodawcą o odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Pracodawca twierdził, że skutecznie rozwiązał umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, pisemnie powiadamiając pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniających istnienie zakazu. Były pracownik domagał się od firmy zapłaty odszkodowania, twierdząc, że pracodawca nie rozwiązał skutecznie umowy. Postanowienia umowy jedynie powielały bowiem brzmienie przepisu art. 1012 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.
Sezon urlopowy to często wyzwanie dla działów kadr. Ustalenie planu urlopów tak, by zachować ciągłość pracy, byw...
Aby ruchomy rozkład czasu pracy stanowił realny benefit, pracodawcy powinni ustalić przedział godzin, w jakim pr...
Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy wbrew jego woli. Wyjątki są nieliczne i ściśle okreś...
Odwołanie z urlopu może być kosztowne. Firma, która coroczne uzgodnienia dotyczące terminów urlopów traktuje jak...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Do 10. lipca związki zawodowe powinny przekazać pracodawcy informację o liczbie swoich członków. Od tego zależą...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas