Reklama
Rozwiń

Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?

Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.

Publikacja: 12.09.2024 04:30

Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?

Foto: Adobe Stock

Aby postanowienie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy były skuteczne, umowa musi precyzyjnie określać tryb rozwiązania i spełniać warunki przewidziane dla danego trybu. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2024 r. (II PSKP 52/22).

Sprawa dotyczyła sporu między byłym pracownikiem a pracodawcą o odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Pracodawca twierdził, że skutecznie rozwiązał umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, pisemnie powiadamiając pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniających istnienie zakazu. Były pracownik domagał się od firmy zapłaty odszkodowania, twierdząc, że pracodawca nie rozwiązał skutecznie umowy. Postanowienia umowy jedynie powielały bowiem brzmienie przepisu art. 1012 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?