Powódź 2024. Jaka pomoc dla pracowników i pracodawców?

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wyniku powodzi wpływa także na uprawnienia pracowników oraz obowiązki i prawa pracodawców objętych zakresem terytorialnym rozporządzenia o wprowadzeniu tego stanu nadzwyczajnego. Jaka pomoc przysługuje pracownikom i pracodawcom z zalanych terenów?

Publikacja: 26.09.2024 04:30

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Foto: PAP/Krzysztof Cesarz

Od 16 września 2024 r. pierwszy raz od wejścia w życie (2002 r.) ustawy o stanie klęski żywiołowej (dalej: ustawa) będzie ona stosowana w praktyce na części terytorium Polski. Rada Ministrów rozporządzeniem wprowadziła stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na maksymalny czas, tj. na 30 dni. Stan ten będzie więc obowiązywać do 16 października 2024 r. (środa) włącznie, chyba że za zgodą Sejmu zostanie wydłużony. Jednocześnie z uwagi na dynamiczną sytuację na terenach objętych rozporządzeniem jego zakres terytorialny został 17 września 2024 r. rozszerzony na kolejne powiaty.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?