Aktualizacja: 08.04.2025 03:38 Publikacja: 17.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Podstawą nowelizacji kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. była implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy unijnej 2019/1158 (uchylającej dyrektywę 2010/18/UE). Głównym zaś celem było dostosowanie działu ósmego kodeksu pracy, którego zapisy umożliwiły pracodawcom wprowadzenie jeszcze bardziej elastycznego sprawowania opieki przez rodziców i bliskich nad dzieckiem w początkowym okresie jego życia.
Po nowelizacji nie ma już zasady bezpośredniości urlopu rodzicielskiego. Obecnie można go wziąć po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za cały okres tożsamy okresowi urlopu macierzyńskiego. Zrezygnowano również z zasady obligującej do wykorzystania urlopu w częściach bezpośrednio jedna po drugiej. Zachowana została jednak możliwość podziału urlopu na części, a sam wymiar urlopu rodzicielskiego zwiększono do dziewięciu tygodni. Obowiązuje przy tym zasada, że dziewięć tygodni z tego wymiaru może wykorzystać wyłącznie drugi rodzic.
Żona trwoniącego pieniądze pracownika może domagać się, by to na jej konto wpływało wynagrodzenie męża.
Umowa o pracę zawarta dla pozoru jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych. Z drugiej strony – zatrudnienie...
Pochopna decyzja o wypłacie wynagrodzenia na rzecz rodziny pracownika może skończyć się dla pracodawcy konieczno...
Ochrona stosunku pracy, prawo do bezpłatnego urlopu, wliczanie służby wojskowej do stażu pracy oraz preferencje...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Dyrektywa równościowa zmusi pracodawców do wprowadzenia taryfikatorów płac.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas