Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie

Podejmując pracę podczas urlopu rodzicielskiego w macierzystej firmie, pracownik wydłuża możliwy okres korzystania z tego urlopu. Istnieją jednak limity jego podziału oraz możliwego wydłużenia.

Publikacja: 17.10.2024 04:30

Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie

Foto: Adobe Stock

Podstawą nowelizacji kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. była implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy unijnej 2019/1158 (uchylającej dyrektywę 2010/18/UE). Głównym zaś celem było dostosowanie działu ósmego kodeksu pracy, którego zapisy umożliwiły pracodawcom wprowadzenie jeszcze bardziej elastycznego sprawowania opieki przez rodziców i bliskich nad dzieckiem w początkowym okresie jego życia.

Po nowelizacji nie ma już zasady bezpośredniości urlopu rodzicielskiego. Obecnie można go wziąć po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za cały okres tożsamy okresowi urlopu macierzyńskiego. Zrezygnowano również z zasady obligującej do wykorzystania urlopu w częściach bezpośrednio jedna po drugiej. Zachowana została jednak możliwość podziału urlopu na części, a sam wymiar urlopu rodzicielskiego zwiększono do dziewięciu tygodni. Obowiązuje przy tym zasada, że dziewięć tygodni z tego wymiaru może wykorzystać wyłącznie drugi rodzic.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Jest szybki sposób na niesolidnych rodziców. Pensja męża na konto żony
Kadry i Płace
Kiedy należy się etat, a kiedy umowa o pracę jest zawarta dla pozoru?
Kadry i Płace
Kiedy żona może zażądać przelewu pensji męża?
Kadry i Płace
Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik idzie do wojska?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak zadbać o równość płac w firmie?