Czy pracodawca może wybrać sąd do rozpatrywania jego spraw?

W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?

Publikacja: 21.11.2024 05:10

Czy pracodawca może wybrać sąd do rozpatrywania jego spraw?

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca zatrudnia pracowników z różnych miast, ponieważ prowadzi działalność na terenie całego kraju. Kancelaria prawna prowadząca obsługę pracodawcy ma siedzibę w miejscowości, gdzie pracuje zarząd spółki. Czy można we wszystkich umowach o  pracę z każdym z pracowników wpisać, że spory ze stosunku pracy rozstrzygnie sąd właściwy dla siedziby zarządu spółki? – pyta czytelnik.

Nie. Taki zapis byłby niezgodny z przepisami o właściwości w sprawach z zakresu prawa pracy określonymi w kodeksie postępowania cywilnego. Bez znaczenia jest to, czy zapis o umownej właściwości sądu byłby zamieszczony w umowie o pracę, czy innym dokumencie, np. oddzielnym porozumieniu albo tym bardziej w akcie prawa zakładowego wydanym przez pracodawcę. Nawet jeśli tego typu zastrzeżenie zostanie zamieszczone w umowie o pracę (lub w innym dokumencie), można się spodziewać, że sąd nie będzie go respektował, jeżeli jego właściwość nie będzie wynikała z przepisów prawa procesowego. Zawieranie takich umów o właściwość zostało bowiem skrytykowane przez Sąd Najwyższy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Czterodniowy tydzień pracy? Mniej pracy, ta sama płaca
Kadry i Płace
Czas pracy na umowie zlecenia – elastyczność czy ryzyko
Kadry i Płace
Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku