Joanna Kalinowska: Kto zapłaci za uciszanie sygnalisty?

W przyszłym roku Inspekcja Pracy ma wziąć na celownik m.in. stosowanie przepisów o ochronie sygnalistów. Za co i komu mogą grozić kary?

Publikacja: 19.12.2024 06:00

Joanna Kalinowska: Kto zapłaci za uciszanie sygnalisty?

Foto: Adobe Stock

Państwowa Inspekcja Pracy nie jest zobligowana do podejmowania żadnych czynności na gruncie ustawy o ochronie sygnalistów. Nawet jeśli skarżący powoła się na swój status sygnalisty, pozostanie to bez wpływu na czynności kontrolne. Nie oznacza to jednak, że inspektor pracy zignoruje fakt łamania wobec sygnalisty przepisów prawa pracy. Tu już wchodzi właściwość rzeczowa PIP. Do naruszenia przepisów prawa pracy może zaś dojść w wyniku działań odwetowych, których katalog jest otwarty i bardzo pojemny. To wszelkie działania i zaniechania, które są związane z pracą i które zostały spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym naruszenia prawa. Może to być odmowa zatrudnienia, rozwiązanie umowy, brak awansu czy degradacja. Co więcej, to pracodawca musi wykazać w sądzie, że jego działanie nie stanowiło odwetu. W tych sprawach ciężar dowodu, również w przypadku mobbingu, spoczywa bowiem na pracodawcy.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
55 tys. kontroli PIP w 2025 r. Co znajdzie się pod lupą?
Kadry i Płace
Jakie kary przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów?
Kadry i Płace
Jak członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności za długi w ZUS?
Kadry i Płace
Czy wspólnik spółki cywilnej odpowiada tylko za swoje składki?
Kadry i Płace
Czy wysłanie firmowych danych na prywatną skrzynkę uzasadnia dyscyplinarkę?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10