Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia

Do okresu zatrudnienia potrzebnego do „zapisania” danej osoby do PPK wlicza się te okresy, gdy miała ona status osoby zatrudnionej w rozumieniu ustawy o PPK. W razie ponownego zatrudnienia danej osoby, trzeba sprawdzić, czy pracowała w tym podmiocie w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Publikacja: 23.01.2025 04:40

Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

Podmiot zatrudniający (np. pracodawca) „zapisuje” osobę zatrudnioną (np. pracownika) do PPK, czyli zawiera – w imieniu i na rzecz tej osoby – umowę o prowadzenie PPK, nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklarowała przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK albo przestała być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną. Do okresu zatrudnienia potrzebnego dla „zapisania” danej osoby do PPK wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach, jeżeli – z mocy odrębnych przepisów – obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym podmiotu, który poprzednio zatrudniał tę osobę. Osoby zatrudnione, które osiągnęły 55. rok życia, ale nie mają jeszcze ukończonych 70 lat, zostają „zapisane” do PPK tylko na swój wniosek (nie można „zapisać” do PPK osoby, która osiągnęła 70. rok życia). Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama